Arabiska för diskussion, samtal
muHaadatha
ﻣُﺤَﺎﺩَﺛَﺔ
diskussion, samtal – femininum singular
Det arabiska ordet för diskussion, samtal uttalas muHaadatha och skrivs ﻣُﺤَﺎﺩَﺛَﺔ.
Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﺡ
ﺩ
ﺙ
Roten till ordet diskussion, samtal består av de arabiska bokstäverna
Ha som skrivs ﺡ och uttalas H,
dal som skrivs ﺩ och uttalas d och
tha som skrivs ﺙ och uttalas th.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med diskussion, samtal
Alla bokstäver i diskussion, samtal
ﻣُﺤَﺎﺩَﺛَﺔ
Det arabiska ordet för diskussion, samtal består av: Bokstaven mim som skrivs ﻡ (här som ﻣـ ) och uttalas m. Den korta vokalen u som skriv som tecknet ُ ovanför bokstaven. Bokstaven Ha som skrivs ﺡ (här som ـﺤـ ) och uttalas H och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven dal som skrivs ﺩ och uttalas d och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven tha som skrivs ﺙ (här som ﺛـ ) och uttalas th och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ta marbuta som skrivs ﺓ (här som ـﺔ ) och uttalas . Ordet skrivs därför ﻣُﺤَﺎﺩَﺛَﺔ och uttalas muHaadatha.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Mönstret för diskussion, samtal
mufaa3ala blir muHaadatha
Vi har sett att det arabiska ordet för diskussion, samtal skrivs ﻣُﺤَﺎﺩَﺛَﺔ och uttalas muHaadatha. Ordet följer mönstret verbalnomen form 3. Alla arabiska ord med detta mönster har strukturen mufaa3ala där f, 3 och l byts ut mot ordets rotbokstäver.
Eftersom mönstret är mufaa3ala och ordets rotbokstäver är H, d och th, blir ordet muHaadatha.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster
Eftersom mönstret är mufaa3ala och ordets rotbokstäver är H, d och th, blir ordet muHaadatha.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster