Arabiska för bjuda in, ringa
da3aa
ﺩَﻋَﺎ
bjuda in, ringa – dåtid han
yad3uu
ﻳَﺪﻋُﻮ
bjuda in, ringa – nutid han
Det arabiska verbet för att bjuda in, ringa skrivs ﺩَﻋَﺎ och uttalas da3aa i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺪﻋُﻮ och uttalas yad3uu. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Så används ordet bjuda in, ringa
Jag bjuder in dig att besöka mig mellan fem och sju.
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﺩ
ﻉ
ﻭ
Roten till ordet bjuda in, ringa består av de arabiska bokstäverna
dal som skrivs ﺩ och uttalas d,
ayn som skrivs ﻉ och uttalas 3 och
waw som skrivs ﻭ och uttalas w.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med bjuda in, ringa
Alla bokstäver i bjuda in, ringa
ﺩَﻋَﺎ
Det arabiska ordet för bjuda in, ringa består av: Bokstaven dal som skrivs ﺩ och uttalas d och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ayn som skrivs ﻉ (här som ﻋـ ) och uttalas 3 och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Ordet skrivs därför ﺩَﻋَﺎ och uttalas da3aa.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av bjuda in, ringa
dåtid
nutid
han
da3aa
ﺩَﻋَﺎ
han - dåtid
yad3uu
ﻳَﺪﻋُﻮ
han - nutid
hon
da3at
ﺩَﻋَﺖ
hon - dåtid
tad3uu
ﺗَﺪﻋُﻮ
hon - nutid
jag
da3awtu
ﺩَﻋَﻮﺕُ
jag - dåtid
'ad3uu
ﺃَﺩﻋُﻮ
jag - nutid