Arabiska för skada, sår

jurH
ﺟُﺮﺡ
skada, sår – maskulinum singular

Det arabiska ordet för skada, sår uttalas jurH och skrivs ﺟُﺮﺡ.

Om ljudfilerna

Förutom grundformen finns skada, sår i:

jiraaH
ﺟِﺮَﺍﺡ
skada, sår – maskulinum plural
Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen

Så används ordet skada, sår

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet skada, sår består av de arabiska bokstäverna jim som skrivs och uttalas j, ra som skrivs och uttalas r och Ha som skrivs och uttalas H. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med skada, sår

Alla bokstäver i skada, sår

ﺟُﺮﺡ
ﺟـ
ـﺮ
 
ﺟـ
ـﺮ
 
ﺟـ
ـﺠـ
ـﺞ
ـﺮ
ﺣـ
ـﺤـ
ـﺢ
 
jim
j
ra
r
Ha
H
 
 
Det arabiska ordet för skada, sår består av: Bokstaven jim som skrivs ﺝ (här som ﺟـ ) och uttalas j och är en del av ordets rot. Den korta vokalen u som skriv som tecknet ُ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Bokstaven Ha som skrivs ﺡ och uttalas H och är en del av ordets rot. Ordet skrivs därför ﺟُﺮﺡ och uttalas jurH.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Mönstret för skada, sår

fu3l blir jurH

Vi har sett att det arabiska ordet för skada, sår skrivs ﺟُﺮﺡ och uttalas jurH. Ordet följer mönstret verbalnomen form 1. Alla arabiska ord med detta mönster har strukturen fu3l där f, 3 och l byts ut mot ordets rotbokstäver.
Eftersom mönstret är fu3l och ordets rotbokstäver är j, r och H, blir ordet jurH.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster

Ord med samma mönster som skada, sår