Arabiska för fråga
istakhbara
ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮَ
fråga – dåtid han
yastakhbiru
ﻳَﺴﺘَﺨﺒِﺮُ
fråga – nutid han
Det arabiska verbet för att fråga skrivs ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮَ och uttalas istakhbara i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺴﺘَﺨﺒِﺮُ och uttalas yastakhbiru. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﺥ
ﺏ
ﺭ
Roten till ordet fråga består av de arabiska bokstäverna
kha som skrivs ﺥ och uttalas kh,
beh som skrivs ﺏ och uttalas b och
ra som skrivs ﺭ och uttalas r.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med fråga
Alla bokstäver i fråga
ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮَ
Det arabiska ordet för fråga består av: Bokstaven alef som skrivs ﺍ och uttalas . Den korta vokalen i som skriv som tecknet ِ under bokstaven. Bokstaven sin som skrivs ﺱ (här som ﺳـ ) och uttalas s. Bokstaven ta som skrivs ﺕ (här som ـﺘـ ) och uttalas t. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kha som skrivs ﺥ (här som ـﺨـ ) och uttalas kh och är en del av ordets rot. Bokstaven beh som skrivs ﺏ (här som ـﺒـ ) och uttalas b och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮَ och uttalas istakhbara.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av fråga
dåtid
nutid
han
istakhbara
ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮَ
han - dåtid
yastakhbiru
ﻳَﺴﺘَﺨﺒِﺮُ
han - nutid
hon
istakhbarat
ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮَﺕ
hon - dåtid
tastakhbiru
ﺗَﺴﺘَﺨﺒِﺮُ
hon - nutid
jag
istakhbartu
ﺍِﺳﺘَﺨﺒَﺮﺕُ
jag - dåtid
'astakhbiru
ﺃَﺳﺘَﺨﺒِﺮُ
jag - nutid