Arabiska för bevilja, ge

naala
ﻧَﺎﻝَ
bevilja, ge – dåtid han
yanuulu
ﻳَﻨُﻮﻝُ
bevilja, ge – nutid han

Det arabiska verbet för att bevilja, ge skrivs ﻧَﺎﻝَ och uttalas naala i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻨُﻮﻝُ och uttalas yanuulu. Se fler böjningar

Om ljudfilerna
Ordklass: verb. Mönster: verb
Viktiga bokstäver:
Roten till ordet bevilja, ge består av de arabiska bokstäverna nun som skrivs och uttalas n, waw som skrivs och uttalas w och lam som skrivs och uttalas l. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med bevilja, ge

Alla bokstäver i bevilja, ge

ﻧَﺎﻝَ
ﻧـ
ـﺎ
 
ﻧـ
ـﺎ
 
ﻧـ
ـﻨـ
ـﻦ
ـﺎ
ﻟـ
ـﻠـ
ـﻞ
 
nun
n
alef
lam
l
 
 
Det arabiska ordet för bevilja, ge består av: Bokstaven nun som skrivs ﻥ (här som ﻧـ ) och uttalas n och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven lam som skrivs ﻝ och uttalas l och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻧَﺎﻝَ och uttalas naala.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av bevilja, ge

dåtid
nutid
han
naala
ﻧَﺎﻝَ
han - dåtid
yanuulu
ﻳَﻨُﻮﻝُ
han - nutid
hon
naalat
ﻧَﺎﻟَﺖ
hon - dåtid
tanuulu
ﺗَﻨُﻮﻝُ
hon - nutid
jag
nultu
ﻧُﻠﺖُ
jag - dåtid
'anuulu
ﺃَﻧُﻮﻝُ
jag - nutid