Arabiska för höjas

ta3aalaa
ﺗَﻌَﺎﻟَﻰ
höjas – dåtid han
yata3aalaa
ﻳَﺘَﻌَﺎﻟَﻰ
höjas – nutid han

Det arabiska verbet för att höjas skrivs ﺗَﻌَﺎﻟَﻰ och uttalas ta3aalaa i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺘَﻌَﺎﻟَﻰ och uttalas yata3aalaa. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet höjas består av de arabiska bokstäverna ayn som skrivs och uttalas 3, lam som skrivs och uttalas l och waw som skrivs och uttalas w. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med höjas

Alla bokstäver i höjas

ﺗَﻌَﺎﻟَﻰ
ﺗـ
ـﻌـ
ـﺎ
ﻟـ
ـﻰ
 
ﺗـ
ـﻌـ
ـﺎ
ﻟـ
ـﻰ
 
ﺗـ
ـﺘـ
ـﺖ
ﻋـ
ـﻌـ
ـﻊ
ـﺎ
ﻟـ
ـﻠـ
ـﻞ
ـﻰ
 
ta
t
ayn
3
alef
lam
l
a
 
 
Det arabiska ordet för höjas består av: Bokstaven ta som skrivs ﺕ (här som ﺗـ ) och uttalas t. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ayn som skrivs ﻉ (här som ـﻌـ ) och uttalas 3 och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven lam som skrivs ﻝ (här som ﻟـ ) och uttalas l och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven som skrivs ﻯ (här som ـﻰ ) och uttalas a. Ordet skrivs därför ﺗَﻌَﺎﻟَﻰ och uttalas ta3aalaa.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av höjas

dåtid
nutid
han
ta3aalaa
ﺗَﻌَﺎﻟَﻰ
han - dåtid
yata3aalaa
ﻳَﺘَﻌَﺎﻟَﻰ
han - nutid
hon
ta3aalawat
ﺗَﻌَﺎﻟَﻮَﺕ
hon - dåtid
tata3aalawu
ﺗَﺘَﻌَﺎﻟَﻮُ
hon - nutid
jag
ta3aalawtu
ﺗَﻌَﺎﻟَﻮﺕُ
jag - dåtid
'ata3aalawu
ﺃَﺗَﻌَﺎﻟَﻮُ
jag - nutid