Arabiska för lergods

fakhkhaar
ﻓَﺨَّﺎﺭ
lergods – maskulinum singular

Det arabiska ordet för lergods uttalas fakhkhaar och skrivs ﻓَﺨَّﺎﺭ.

Ordklass: substantiv. Mönster: yrken

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet lergods består av de arabiska bokstäverna fa som skrivs och uttalas f, kha som skrivs och uttalas kh och ra som skrivs och uttalas r. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med lergods

Alla bokstäver i lergods

ﻓَﺨَّﺎﺭ
ﻓـ
ـﺨـ
ـﺎ
 
ﻓـ
ـﺨـ
ـﺎ
 
ﻓـ
ـﻔـ
ـﻒ
ﺧـ
ـﺨـ
ـﺦ
ـﺎ
ـﺮ
 
fa
f
kha
kh
alef
ra
r
 
 
Det arabiska ordet för lergods består av: Bokstaven fa som skrivs ﻑ (här som ﻓـ ) och uttalas f och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kha som skrivs ﺥ (här som ـﺨـ ) och uttalas kh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven ra som skrivs ﺭ och uttalas r och är en del av ordets rot. Ordet skrivs därför ﻓَﺨَّﺎﺭ och uttalas fakhkhaar.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver