Hon var orubblig i sitt beslut.
Den arabiska frasen Hon var orubblig i sitt beslut. uttalas kaanat Haazimatan fii qaraarihaa och skrivs ﻛَﺎﻧَﺖ ﺣَﺎﺯِﻣَﺔً ﻓِﻲ ﻗَﺮَﺍﺭِﻫَﺎ
De arabiska orden i Hon var orubblig i sitt beslut.
Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen Hon var orubblig i sitt beslut.. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.
att vara
ﻛَﺎﻧَﺖ
Uttal: kaanat
Svensk versättning (av ordets grundform): att vara
Ordklass: verb
person: hon
tempus: dåtid
Grundformen av att vara
ﻛَﺎﻥَ
kaana
(dåtid han)
beslutsam
ﺣَﺎﺯِﻣَﺔً
Uttal: Haazimatan
Svensk versättning (av ordets grundform): beslutsam
Ordklass: adjektiv
Ackusativ har många användningsområden. Bland annat används det för objektet i en verb-mening. Det används också för att uttrycka bland annat tid och sätt. Det används också för predikativ till inkompletta verb som kaana.
Grundformen av beslutsam
ﺣَﺎﺯِﻡ
Haazim
(singular, obestämd form, utan kasus)
i
ﻓِﻲ
Uttal: fii
Svensk versättning: i
Ordklass: preposition
Ord som följer prepositioner får kasus genitivLäs mer
beslut
ﻗَﺮَﺍﺭِﻫَﺎ
Uttal: qaraarihaa
Svensk versättning (av ordets grundform): beslut
Ordklass: substantiv
Ordet är i genitiv eftersom det följer en prepositionLäs mer
Grundformen av beslut
ﻗَﺮَﺍﺭ
qaraar
(singular, obestämd form, utan kasus)
Suffix
ْﻬَﺎ
haa
hennes
Suffixet bildar en idafa-konstruktion med ordet.
Typ av fras: Verbmening
Definitionen på en arabisk verbmening är en mening som börjar med verb. Det räcker inte med att meningen innehåller verb för att den ska räknas om verbmening. I vissa fall kan dock en mening börja med andra ord och ändra räknas som verbmening.
Källa: Språkrådet