Arabiska för gå vilse

TaaHa
ﻃَﺎﺡَ
gå vilse – dåtid han
yaTuuHu
ﻳَﻄُﻮﺡُ
gå vilse – nutid han

Det arabiska verbet för att gå vilse skrivs ﻃَﺎﺡَ och uttalas TaaHa i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻄُﻮﺡُ och uttalas yaTuuHu. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb
Viktiga bokstäver:
Roten till ordet gå vilse består av de arabiska bokstäverna Ta som skrivs och uttalas T, waw som skrivs och uttalas w och Ha som skrivs och uttalas H. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med gå vilse

Alla bokstäver i gå vilse

ﻃَﺎﺡَ
ﻃـ
ـﺎ
 
ﻃـ
ـﺎ
 
ﻃـ
ـﻄـ
ـﻂ
ـﺎ
ﺣـ
ـﺤـ
ـﺢ
 
Ta
T
alef
Ha
H
 
 
Det arabiska ordet för gå vilse består av: Bokstaven Ta som skrivs ﻁ (här som ﻃـ ) och uttalas T och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven Ha som skrivs ﺡ och uttalas H och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻃَﺎﺡَ och uttalas TaaHa.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av gå vilse

dåtid
nutid
han
TaaHa
ﻃَﺎﺡَ
han - dåtid
yaTuuHu
ﻳَﻄُﻮﺡُ
han - nutid
hon
TaaHat
ﻃَﺎﺣَﺖ
hon - dåtid
taTuuHu
ﺗَﻄُﻮﺡُ
hon - nutid
jag
TuHtu
ﻃُﺤﺖُ
jag - dåtid
'aTuuHu
ﺃَﻃُﻮﺡُ
jag - nutid