Arabiska för avvisa, vara okunnig

tanaakara
ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَ
avvisa, vara okunnig – dåtid han
yatanaakaru
ﻳَﺘَﻨَﺎﻛَﺮُ
avvisa, vara okunnig – nutid han

Det arabiska verbet för att avvisa, vara okunnig skrivs ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَ och uttalas tanaakara i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺘَﻨَﺎﻛَﺮُ och uttalas yatanaakaru. Se fler böjningar

Om ljudfilerna
Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet avvisa, vara okunnig består av de arabiska bokstäverna nun som skrivs och uttalas n, kaf som skrivs och uttalas k och ra som skrivs och uttalas r. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med avvisa, vara okunnig

Alla bokstäver i avvisa, vara okunnig

ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَ
ﺗـ
ـﻨـ
ـﺎ
ﻛـ
ـﺮ
 
ﺗـ
ـﻨـ
ـﺎ
ﻛـ
ـﺮ
 
ﺗـ
ـﺘـ
ـﺖ
ﻧـ
ـﻨـ
ـﻦ
ـﺎ
ﻛـ
ـﻜـ
ـﻚ
ـﺮ
 
ta
t
nun
n
alef
kaf
k
ra
r
 
 
Det arabiska ordet för avvisa, vara okunnig består av: Bokstaven ta som skrivs ﺕ (här som ﺗـ ) och uttalas t. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven nun som skrivs ﻥ (här som ـﻨـ ) och uttalas n och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven kaf som skrivs ﻙ (här som ﻛـ ) och uttalas k och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَ och uttalas tanaakara.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Mönstret för avvisa, vara okunnig

tafaa3ala blir tanaakara

Vi har sett att det arabiska ordet för avvisa, vara okunnig skrivs ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَ och uttalas tanaakara. Ordet följer mönstret verb form 6. Alla arabiska ord med detta mönster har strukturen tafaa3ala där f, 3 och l byts ut mot ordets rotbokstäver.
Eftersom mönstret är tafaa3ala och ordets rotbokstäver är n, k och r, blir ordet tanaakara.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster

Ord med samma mönster som avvisa, vara okunnig

Böjningsformer av avvisa, vara okunnig

dåtid
nutid
han
tanaakara
ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَ
han - dåtid
yatanaakaru
ﻳَﺘَﻨَﺎﻛَﺮُ
han - nutid
hon
tanaakarat
ﺗَﻨَﺎﻛَﺮَﺕ
hon - dåtid
tatanaakaru
ﺗَﺘَﻨَﺎﻛَﺮُ
hon - nutid
jag
tanaakartu
ﺗَﻨَﺎﻛَﺮﺕُ
jag - dåtid
'atanaakaru
ﺃَﺗَﻨَﺎﻛَﺮُ
jag - nutid