Arabiska för irritera, sticka

shawwaka
ﺷَﻮَّﻙَ
irritera, sticka – dåtid han
yushawwiku
ﻳُﺸَﻮِّﻙُ
irritera, sticka – nutid han

Det arabiska verbet för att irritera, sticka skrivs ﺷَﻮَّﻙَ och uttalas shawwaka i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳُﺸَﻮِّﻙُ och uttalas yushawwiku. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet irritera, sticka består av de arabiska bokstäverna shin som skrivs och uttalas sh, waw som skrivs och uttalas w och kaf som skrivs och uttalas k. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med irritera, sticka

Alla bokstäver i irritera, sticka

ﺷَﻮَّﻙَ
ﺷـ
ـﻮ
 
ﺷـ
ـﻮ
 
ﺷـ
ـﺸـ
ـﺶ
ـﻮ
ﻛـ
ـﻜـ
ـﻚ
 
shin
sh
waw
w
kaf
k
 
 
Det arabiska ordet för irritera, sticka består av: Bokstaven shin som skrivs ﺵ (här som ﺷـ ) och uttalas sh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven waw som skrivs ﻭ (här som ـﻮ ) och uttalas w och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kaf som skrivs ﻙ och uttalas k och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺷَﻮَّﻙَ och uttalas shawwaka.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av irritera, sticka

dåtid
nutid
han
shawwaka
ﺷَﻮَّﻙَ
han - dåtid
yushawwiku
ﻳُﺸَﻮِّﻙُ
han - nutid
hon
shawwakat
ﺷَﻮَّﻛَﺖ
hon - dåtid
tushawwiku
ﺗُﺸَﻮِّﻙُ
hon - nutid
jag
shawwaktu
ﺷَﻮَّﻛﺖُ
jag - dåtid
'ushawwiku
ﺃُﺷَﻮِّﻙُ
jag - nutid