Arabiska för klä av sig

ta3arraa
ﺗَﻌَﺮَّﻯ
klä av sig – dåtid han
yata3arraa
ﻳَﺘَﻌَﺮَّﻯ
klä av sig – nutid han

Det arabiska verbet för att klä av sig skrivs ﺗَﻌَﺮَّﻯ och uttalas ta3arraa i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺘَﻌَﺮَّﻯ och uttalas yata3arraa. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet klä av sig består av de arabiska bokstäverna ayn som skrivs och uttalas 3, ra som skrivs och uttalas r och ya som skrivs och uttalas y. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med klä av sig

Alla bokstäver i klä av sig

ﺗَﻌَﺮَّﻯ
ﺗـ
ـﻌـ
ـﺮ
 
ﺗـ
ـﻌـ
ـﺮ
 
ﺗـ
ـﺘـ
ـﺖ
ﻋـ
ـﻌـ
ـﻊ
ـﺮ
ـﻰ
 
ta
t
ayn
3
ra
r
a
 
 
Det arabiska ordet för klä av sig består av: Bokstaven ta som skrivs ﺕ (här som ﺗـ ) och uttalas t. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ayn som skrivs ﻉ (här som ـﻌـ ) och uttalas 3 och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven som skrivs ﻯ och uttalas a. Ordet skrivs därför ﺗَﻌَﺮَّﻯ och uttalas ta3arraa.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av klä av sig

dåtid
nutid
han
ta3arraa
ﺗَﻌَﺮَّﻯ
han - dåtid
yata3arraa
ﻳَﺘَﻌَﺮَّﻯ
han - nutid
hon
ta3arrat
ﺗَﻌَﺮَّﺕ
hon - dåtid
tata3arraa
ﺗَﺘَﻌَﺮَّﻯ
hon - nutid
jag
ta3arraytu
ﺗَﻌَﺮَّﻳﺖُ
jag - dåtid
'ata3arraa
ﺃَﺗَﻌَﺮَّﻯ
jag - nutid