Arabiska för penetrera
ghaara
ﻏَﺎﺭَ
penetrera – dåtid han
yaghuuru
ﻳَﻐُﻮﺭُ
penetrera – nutid han
Det arabiska verbet för att penetrera skrivs ﻏَﺎﺭَ och uttalas ghaara i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﻐُﻮﺭُ och uttalas yaghuuru. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﻍ
ﻭ
ﺭ
Roten till ordet penetrera består av de arabiska bokstäverna
ghayn som skrivs ﻍ och uttalas gh,
waw som skrivs ﻭ och uttalas w och
ra som skrivs ﺭ och uttalas r.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med penetrera
Alla bokstäver i penetrera
ﻏَﺎﺭَ
Det arabiska ordet för penetrera består av: Bokstaven ghayn som skrivs ﻍ (här som ﻏـ ) och uttalas gh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven alef som skrivs ﺍ (här som ـﺎ ) och uttalas . Bokstaven ra som skrivs ﺭ och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﻏَﺎﺭَ och uttalas ghaara.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av penetrera
dåtid
nutid
han
ghaara
ﻏَﺎﺭَ
han - dåtid
yaghuuru
ﻳَﻐُﻮﺭُ
han - nutid
hon
ghaarat
ﻏَﺎﺭَﺕ
hon - dåtid
taghuuru
ﺗَﻐُﻮﺭُ
hon - nutid
jag
ghurtu
ﻏُﺮﺕُ
jag - dåtid
'aghuuru
ﺃَﻏُﻮﺭُ
jag - nutid