Arabiska för förstena
Sakhkhara
ﺻَﺨَّﺮَ
förstena – dåtid han
yuSakhkhiru
ﻳُﺼَﺨِّﺮُ
förstena – nutid han
Det arabiska verbet för att förstena skrivs ﺻَﺨَّﺮَ och uttalas Sakhkhara i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳُﺼَﺨِّﺮُ och uttalas yuSakhkhiru. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﺹ
ﺥ
ﺭ
Roten till ordet förstena består av de arabiska bokstäverna
Sad som skrivs ﺹ och uttalas S,
kha som skrivs ﺥ och uttalas kh och
ra som skrivs ﺭ och uttalas r.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med förstena
Alla bokstäver i förstena
ﺻَﺨَّﺮَ
Det arabiska ordet för förstena består av: Bokstaven Sad som skrivs ﺹ (här som ﺻـ ) och uttalas S och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven kha som skrivs ﺥ (här som ـﺨـ ) och uttalas kh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺻَﺨَّﺮَ och uttalas Sakhkhara.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Böjningsformer av förstena
dåtid
nutid
han
Sakhkhara
ﺻَﺨَّﺮَ
han - dåtid
yuSakhkhiru
ﻳُﺼَﺨِّﺮُ
han - nutid
hon
Sakhkharat
ﺻَﺨَّﺮَﺕ
hon - dåtid
tuSakhkhiru
ﺗُﺼَﺨِّﺮُ
hon - nutid
jag
Sakhkhartu
ﺻَﺨَّﺮﺕُ
jag - dåtid
'uSakhkhiru
ﺃُﺻَﺨِّﺮُ
jag - nutid