adverb som även kan ha andra funktioner
Den arabiska frasen adverb som även kan ha andra funktioner uttalas aZZarfu almutaSarrifu och skrivs ﺍَﻟﻈَّﺮﻑُ ﺍَﻟﻤُﺘَﺼَﺮِّﻑُ
De arabiska orden i adverb som även kan ha andra funktioner
Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen adverb som även kan ha andra funktioner. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.
adverb, kuvert, omständighet
Grundformen av adverb, kuvert, omständighet
administratör, guvernör
Grundformen av administratör, guvernör
Ett substantiv och ett adjektiv som beskriver substantivet. Adjektivet följer substantivet i bestämdhet, genus, numerus och kasus. (Tänk på att plural av icke-levande saker ses som femininum singular på arabiska). Jag använder kasus nominativ eftersom det är default, men när du använder ordkombinationen i en mening väljer du det kasus som passar.