Böjningsformer av verbet 'att sakna'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'a3damu
أَعدَمُ
jag - nutid
3adimtu
عَدِمتُ
jag - dåtid
'a3dama
أَعدَمَ
jag - subjunktiv
'a3dam
أَعدَم
jag - jussiv
du (m)
ta3damu
تَعدَمُ
du (m) - nutid
3adimta
عَدِمتَ
du (m) - dåtid
ta3dama
تَعدَمَ
du (m) - subjunktiv
ta3dam
تَعدَم
du (m) - jussiv
du (f)
ta3damiina
تَعدَمِينَ
du (f) - nutid
3adimti
عَدِمتِ
du (f) - dåtid
ta3damii
تَعدَمِي
du (f) - subjunktiv
ta3damii
تَعدَمِي
du (f) - jussiv
han
ya3damu
يَعدَمُ
han - nutid
3adima
عَدِمَ
han - dåtid
ya3dama
يَعدَمَ
han - subjunktiv
ya3dam
يَعدَم
han - jussiv
hon
ta3damu
تَعدَمُ
hon - nutid
3adimat
عَدِمَت
hon - dåtid
ta3dama
تَعدَمَ
hon - subjunktiv
ta3dam
تَعدَم
hon - jussiv
vi
na3damu
نَعدَمُ
vi - nutid
3adimnaa
عَدِمنَا
vi - dåtid
na3dama
نَعدَمَ
vi - subjunktiv
na3dam
نَعدَم
vi - jussiv
ni (m)
ta3damuuna
تَعدَمُونَ
ni (m) - nutid
3adimtum
عَدِمتُم
ni (m) - dåtid
ta3damuu
تَعدَمُوا
ni (m) - subjunktiv
ta3damuu
تَعدَمُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
ta3damna
تَعدَمنَ
ni (f) - nutid
3adimtunna
عَدِمتُنَّ
ni (f) - dåtid
ta3damna
تَعدَمنَ
ni (f) - subjunktiv
ta3damna
تَعدَمنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
ya3damuuna
يَعدَمُونَ
de (m) - nutid
3adimuu
عَدِمُوا
de (m) - dåtid
ya3damuu
يَعدَمُوا
de (m) - subjunktiv
ya3damuu
يَعدَمُوا
de (m) - jussiv
de (f)
ya3damna
يَعدَمنَ
de (f) - nutid
3adimna
عَدِمنَ
de (f) - dåtid
ya3damna
يَعدَمنَ
de (f) - subjunktiv
ya3damna
يَعدَمنَ
de (f) - jussiv
ni två
ta3damaani
تَعدَمَانِ
ni två - nutid
3adimtumaa
عَدِمتُمَا
ni två - dåtid
ta3damaa
تَعدَمَا
ni två - subjunktiv
ta3damaa
تَعدَمَا
ni två - jussiv
de två (m)
ya3damaani
يَعدَمَانِ
de två (m) - nutid
3adimaa
عَدِمَا
de två (m) - dåtid
ya3damaa
يَعدَمَا
de två (m) - subjunktiv
ya3damaa
يَعدَمَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
ta3damaani
تَعدَمَانِ
de två (f) - nutid
3adimataa
عَدِمَتَا
de två (f) - dåtid
ta3damaa
تَعدَمَا
de två (f) - subjunktiv
ta3damaa
تَعدَمَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'i3dam
إِعدَم
du (m) - imperativ
du (f)
'i3damii
إِعدَمِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'i3damaa
إِعدَمَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'i3damuu
إِعدَمُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'i3damna
إِعدَمنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.