Böjningsformer av verbet 'att inkludera, innehålla'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ashmalu
أَشمَلُ
jag - nutid
shamiltu
شَمِلتُ
jag - dåtid
'ashmala
أَشمَلَ
jag - subjunktiv
'ashmal
أَشمَل
jag - jussiv
du (m)
tashmalu
تَشمَلُ
du (m) - nutid
shamilta
شَمِلتَ
du (m) - dåtid
tashmala
تَشمَلَ
du (m) - subjunktiv
tashmal
تَشمَل
du (m) - jussiv
du (f)
tashmaliina
تَشمَلِينَ
du (f) - nutid
shamilti
شَمِلتِ
du (f) - dåtid
tashmalii
تَشمَلِي
du (f) - subjunktiv
tashmalii
تَشمَلِي
du (f) - jussiv
han
yashmalu
يَشمَلُ
han - nutid
shamila
شَمِلَ
han - dåtid
yashmala
يَشمَلَ
han - subjunktiv
yashmal
يَشمَل
han - jussiv
hon
tashmalu
تَشمَلُ
hon - nutid
shamilat
شَمِلَت
hon - dåtid
tashmala
تَشمَلَ
hon - subjunktiv
tashmal
تَشمَل
hon - jussiv
vi
nashmalu
نَشمَلُ
vi - nutid
shamilnaa
شَمِلنَا
vi - dåtid
nashmala
نَشمَلَ
vi - subjunktiv
nashmal
نَشمَل
vi - jussiv
ni (m)
tashmaluuna
تَشمَلُونَ
ni (m) - nutid
shamiltum
شَمِلتُم
ni (m) - dåtid
tashmaluu
تَشمَلُوا
ni (m) - subjunktiv
tashmaluu
تَشمَلُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tashmalna
تَشمَلنَ
ni (f) - nutid
shamiltunna
شَمِلتُنَّ
ni (f) - dåtid
tashmalna
تَشمَلنَ
ni (f) - subjunktiv
tashmalna
تَشمَلنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yashmaluuna
يَشمَلُونَ
de (m) - nutid
shamiluu
شَمِلُوا
de (m) - dåtid
yashmaluu
يَشمَلُوا
de (m) - subjunktiv
yashmaluu
يَشمَلُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yashmalna
يَشمَلنَ
de (f) - nutid
shamilna
شَمِلنَ
de (f) - dåtid
yashmalna
يَشمَلنَ
de (f) - subjunktiv
yashmalna
يَشمَلنَ
de (f) - jussiv
ni två
tashmalaani
تَشمَلَانِ
ni två - nutid
shamiltumaa
شَمِلتُمَا
ni två - dåtid
tashmalaa
تَشمَلَا
ni två - subjunktiv
tashmalaa
تَشمَلَا
ni två - jussiv
de två (m)
yashmalaani
يَشمَلَانِ
de två (m) - nutid
shamilaa
شَمِلَا
de två (m) - dåtid
yashmalaa
يَشمَلَا
de två (m) - subjunktiv
yashmalaa
يَشمَلَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tashmalaani
تَشمَلَانِ
de två (f) - nutid
shamilataa
شَمِلَتَا
de två (f) - dåtid
tashmalaa
تَشمَلَا
de två (f) - subjunktiv
tashmalaa
تَشمَلَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'ishmal
إِشمَل
du (m) - imperativ
du (f)
'ishmalii
إِشمَلِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'ishmalaa
إِشمَلَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'ishmaluu
إِشمَلُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'ishmalna
إِشمَلنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.