Böjningsformer av verbet 'att vara lämplig'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ajduru
أَجدُرُ
jag - nutid
jadurtu
جَدُرتُ
jag - dåtid
'ajdura
أَجدُرَ
jag - subjunktiv
'ajdur
أَجدُر
jag - jussiv
du (m)
tajduru
تَجدُرُ
du (m) - nutid
jadurta
جَدُرتَ
du (m) - dåtid
tajdura
تَجدُرَ
du (m) - subjunktiv
tajdur
تَجدُر
du (m) - jussiv
du (f)
tajduriina
تَجدُرِينَ
du (f) - nutid
jadurti
جَدُرتِ
du (f) - dåtid
tajdurii
تَجدُرِي
du (f) - subjunktiv
tajdurii
تَجدُرِي
du (f) - jussiv
han
yajduru
يَجدُرُ
han - nutid
jadura
جَدُرَ
han - dåtid
yajdura
يَجدُرَ
han - subjunktiv
yajdur
يَجدُر
han - jussiv
hon
tajduru
تَجدُرُ
hon - nutid
jadurat
جَدُرَت
hon - dåtid
tajdura
تَجدُرَ
hon - subjunktiv
tajdur
تَجدُر
hon - jussiv
vi
najduru
نَجدُرُ
vi - nutid
jadurnaa
جَدُرنَا
vi - dåtid
najdura
نَجدُرَ
vi - subjunktiv
najdur
نَجدُر
vi - jussiv
ni (m)
tajduruuna
تَجدُرُونَ
ni (m) - nutid
jadurtum
جَدُرتُم
ni (m) - dåtid
tajduruu
تَجدُرُوا
ni (m) - subjunktiv
tajduruu
تَجدُرُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tajdurna
تَجدُرنَ
ni (f) - nutid
jadurtunna
جَدُرتُنَّ
ni (f) - dåtid
tajdurna
تَجدُرنَ
ni (f) - subjunktiv
tajdurna
تَجدُرنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yajduruuna
يَجدُرُونَ
de (m) - nutid
jaduruu
جَدُرُوا
de (m) - dåtid
yajduruu
يَجدُرُوا
de (m) - subjunktiv
yajduruu
يَجدُرُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yajdurna
يَجدُرنَ
de (f) - nutid
jadurna
جَدُرنَ
de (f) - dåtid
yajdurna
يَجدُرنَ
de (f) - subjunktiv
yajdurna
يَجدُرنَ
de (f) - jussiv
ni två
tajduraani
تَجدُرَانِ
ni två - nutid
jadurtumaa
جَدُرتُمَا
ni två - dåtid
tajduraa
تَجدُرَا
ni två - subjunktiv
tajduraa
تَجدُرَا
ni två - jussiv
de två (m)
yajduraani
يَجدُرَانِ
de två (m) - nutid
jaduraa
جَدُرَا
de två (m) - dåtid
yajduraa
يَجدُرَا
de två (m) - subjunktiv
yajduraa
يَجدُرَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tajduraani
تَجدُرَانِ
de två (f) - nutid
jadurataa
جَدُرَتَا
de två (f) - dåtid
tajduraa
تَجدُرَا
de två (f) - subjunktiv
tajduraa
تَجدُرَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'ujdur
أُجدُر
du (m) - imperativ
du (f)
'ujdurii
أُجدُرِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'ujduraa
أُجدُرَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'ujduruu
أُجدُرُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'ujdurna
أُجدُرنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.