Böjningsformer av verbet 'att gå emot'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ukhaalifu
أُخَالِفُ
jag - nutid
khaalaftu
خَالَفتُ
jag - dåtid
'ukhaalif
أُخَالِف
jag - subjunktiv
'ukhaalif
أُخَالِف
jag - jussiv
du (m)
tukhaalifu
تُخَالِفُ
du (m) - nutid
khaalafta
خَالَفتَ
du (m) - dåtid
tukhaalif
تُخَالِف
du (m) - subjunktiv
tukhaalif
تُخَالِف
du (m) - jussiv
du (f)
tukhaalifiina
تُخَالِفِينَ
du (f) - nutid
khaalafti
خَالَفتِ
du (f) - dåtid
tukhaalifii
تُخَالِفِي
du (f) - subjunktiv
tukhaalifii
تُخَالِفِي
du (f) - jussiv
han
yukhaalifu
يُخَالِفُ
han - nutid
khaalafa
خَالَفَ
han - dåtid
yukhaalif
يُخَالِف
han - subjunktiv
yukhaalif
يُخَالِف
han - jussiv
hon
tukhaalifu
تُخَالِفُ
hon - nutid
khaalafat
خَالَفَت
hon - dåtid
tukhaalif
تُخَالِف
hon - subjunktiv
tukhaalif
تُخَالِف
hon - jussiv
vi
nukhaalifu
نُخَالِفُ
vi - nutid
khaalafnaa
خَالَفنَا
vi - dåtid
nukhaalif
نُخَالِف
vi - subjunktiv
nukhaalif
نُخَالِف
vi - jussiv
ni (m)
tukhaalifuuna
تُخَالِفُونَ
ni (m) - nutid
khaalaftum
خَالَفتُم
ni (m) - dåtid
tukhaalifuu
تُخَالِفُوا
ni (m) - subjunktiv
tukhaalifuu
تُخَالِفُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tukhaalifna
تُخَالِفنَ
ni (f) - nutid
khaalaftunna
خَالَفتُنَّ
ni (f) - dåtid
tukhaalifna
تُخَالِفنَ
ni (f) - subjunktiv
tukhaalifna
تُخَالِفنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yukhaalifuuna
يُخَالِفُونَ
de (m) - nutid
khaalafuu
خَالَفُوا
de (m) - dåtid
yukhaalifuu
يُخَالِفُوا
de (m) - subjunktiv
yukhaalifuu
يُخَالِفُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yukhaalifna
يُخَالِفنَ
de (f) - nutid
khaalafna
خَالَفنَ
de (f) - dåtid
yukhaalifna
يُخَالِفنَ
de (f) - subjunktiv
yukhaalifna
يُخَالِفنَ
de (f) - jussiv
ni två
tukhaalifaani
تُخَالِفَانِ
ni två - nutid
khaalaftumaa
خَالَفتُمَا
ni två - dåtid
tukhaalifaa
تُخَالِفَا
ni två - subjunktiv
tukhaalifaa
تُخَالِفَا
ni två - jussiv
de två (m)
yukhaalifaani
يُخَالِفَانِ
de två (m) - nutid
khaalafaa
خَالَفَا
de två (m) - dåtid
yukhaalifaa
يُخَالِفَا
de två (m) - subjunktiv
yukhaalifaa
يُخَالِفَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tukhaalifaani
تُخَالِفَانِ
de två (f) - nutid
khaalafataa
خَالَفَتَا
de två (f) - dåtid
tukhaalifaa
تُخَالِفَا
de två (f) - subjunktiv
tukhaalifaa
تُخَالِفَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.