Arabiska för vara bekymmersfri

raghida
ﺭَﻏِﺪَ
vara bekymmersfri – dåtid han
yarghadu
ﻳَﺮﻏَﺪُ
vara bekymmersfri – nutid han

Det arabiska verbet för att vara bekymmersfri skrivs ﺭَﻏِﺪَ och uttalas raghida i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺮﻏَﺪُ och uttalas yarghadu. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet vara bekymmersfri består av de arabiska bokstäverna ra som skrivs och uttalas r, ghayn som skrivs och uttalas gh och dal som skrivs och uttalas d. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med vara bekymmersfri

Alla bokstäver i vara bekymmersfri

ﺭَﻏِﺪَ
ﻏـ
ـﺪ
 
ﻏـ
ـﺪ
 
ـﺮ
ﻏـ
ـﻐـ
ـﻎ
ـﺪ
 
ra
r
ghayn
gh
dal
d
 
 
Det arabiska ordet för vara bekymmersfri består av: Bokstaven ra som skrivs ﺭ och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ghayn som skrivs ﻍ (här som ﻏـ ) och uttalas gh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen i som skriv som tecknet ِ under bokstaven. Bokstaven dal som skrivs ﺩ (här som ـﺪ ) och uttalas d och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺭَﻏِﺪَ och uttalas raghida.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av vara bekymmersfri

dåtid
nutid
han
raghida
ﺭَﻏِﺪَ
han - dåtid
yarghadu
ﻳَﺮﻏَﺪُ
han - nutid
hon
raghidat
ﺭَﻏِﺪَﺕ
hon - dåtid
targhadu
ﺗَﺮﻏَﺪُ
hon - nutid
jag
raghidtu
ﺭَﻏِﺪﺕُ
jag - dåtid
'arghadu
ﺃَﺭﻏَﺪُ
jag - nutid