Arabiska för höja

rabbaba
ﺭَﺑَّﺐَ
höja – dåtid han
yurabbibu
ﻳُﺮَﺑِّﺐُ
höja – nutid han

Det arabiska verbet för att höja skrivs ﺭَﺑَّﺐَ och uttalas rabbaba i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳُﺮَﺑِّﺐُ och uttalas yurabbibu. Se fler böjningar

Ordklass: verb. Mönster: verb

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet höja består av de arabiska bokstäverna ra som skrivs och uttalas r, beh som skrivs och uttalas b och beh som skrivs och uttalas b. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Ord besläktade med höja

Alla bokstäver i höja

ﺭَﺑَّﺐَ
ﺑـ
ـﺐ
 
ﺑـ
ـﺐ
 
ـﺮ
ﺑـ
ـﺒـ
ـﺐ
ﺑـ
ـﺒـ
ـﺐ
 
ra
r
beh
b
beh
b
 
 
Det arabiska ordet för höja består av: Bokstaven ra som skrivs ﺭ och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven beh som skrivs ﺏ (här som ﺑـ ) och uttalas b och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven beh som skrivs ﺏ (här som ـﺐ ) och uttalas b och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺭَﺑَّﺐَ och uttalas rabbaba.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver

Böjningsformer av höja

dåtid
nutid
han
rabbaba
ﺭَﺑَّﺐَ
han - dåtid
yurabbibu
ﻳُﺮَﺑِّﺐُ
han - nutid
hon
rabbabat
ﺭَﺑَّﺒَﺖ
hon - dåtid
turabbibu
ﺗُﺮَﺑِّﺐُ
hon - nutid
jag
rabbabtu
ﺭَﺑَّﺒﺖُ
jag - dåtid
'urabbibu
ﺃُﺭَﺑِّﺐُ
jag - nutid