Böjningsformer av verbet 'att erbjuda, presentera'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'uqaddimu
أُقَدِّمُ
jag - nutid
qaddamtu
قَدَّمتُ
jag - dåtid
'uqaddim
أُقَدِّم
jag - subjunktiv
'uqaddim
أُقَدِّم
jag - jussiv
du (m)
tuqaddimu
تُقَدِّمُ
du (m) - nutid
qaddamta
قَدَّمتَ
du (m) - dåtid
tuqaddim
تُقَدِّم
du (m) - subjunktiv
tuqaddim
تُقَدِّم
du (m) - jussiv
du (f)
tuqaddimiina
تُقَدِّمِينَ
du (f) - nutid
qaddamti
قَدَّمتِ
du (f) - dåtid
tuqaddimii
تُقَدِّمِي
du (f) - subjunktiv
tuqaddimii
تُقَدِّمِي
du (f) - jussiv
han
yuqaddimu
يُقَدِّمُ
han - nutid
qaddama
قَدَّمَ
han - dåtid
yuqaddim
يُقَدِّم
han - subjunktiv
yuqaddim
يُقَدِّم
han - jussiv
hon
tuqaddimu
تُقَدِّمُ
hon - nutid
qaddamat
قَدَّمَت
hon - dåtid
tuqaddim
تُقَدِّم
hon - subjunktiv
tuqaddim
تُقَدِّم
hon - jussiv
vi
nuqaddimu
نُقَدِّمُ
vi - nutid
qaddamnaa
قَدَّمنَا
vi - dåtid
nuqaddim
نُقَدِّم
vi - subjunktiv
nuqaddim
نُقَدِّم
vi - jussiv
ni (m)
tuqaddimuuna
تُقَدِّمُونَ
ni (m) - nutid
qaddamtum
قَدَّمتُم
ni (m) - dåtid
tuqaddimuu
تُقَدِّمُوا
ni (m) - subjunktiv
tuqaddimuu
تُقَدِّمُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tuqaddimna
تُقَدِّمنَ
ni (f) - nutid
qaddamtunna
قَدَّمتُنَّ
ni (f) - dåtid
tuqaddimna
تُقَدِّمنَ
ni (f) - subjunktiv
tuqaddimna
تُقَدِّمنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yuqaddimuuna
يُقَدِّمُونَ
de (m) - nutid
qaddamuu
قَدَّمُوا
de (m) - dåtid
yuqaddimuu
يُقَدِّمُوا
de (m) - subjunktiv
yuqaddimuu
يُقَدِّمُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yuqaddimna
يُقَدِّمنَ
de (f) - nutid
qaddamna
قَدَّمنَ
de (f) - dåtid
yuqaddimna
يُقَدِّمنَ
de (f) - subjunktiv
yuqaddimna
يُقَدِّمنَ
de (f) - jussiv
ni två
tuqaddimaani
تُقَدِّمَانِ
ni två - nutid
qaddamtumaa
قَدَّمتُمَا
ni två - dåtid
tuqaddimaa
تُقَدِّمَا
ni två - subjunktiv
tuqaddimaa
تُقَدِّمَا
ni två - jussiv
de två (m)
yuqaddimaani
يُقَدِّمَانِ
de två (m) - nutid
qaddamaa
قَدَّمَا
de två (m) - dåtid
yuqaddimaa
يُقَدِّمَا
de två (m) - subjunktiv
yuqaddimaa
يُقَدِّمَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tuqaddimaani
تُقَدِّمَانِ
de två (f) - nutid
qaddamataa
قَدَّمَتَا
de två (f) - dåtid
tuqaddimaa
تُقَدِّمَا
de två (f) - subjunktiv
tuqaddimaa
تُقَدِّمَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.