Böjningsformer av verbet 'att tillkalla'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'astadii3u
أَستَدِيعُ
jag - nutid
'istada3tu
إِستَدَعتُ
jag - dåtid
'astadawi3
أَستَدَوِع
jag - subjunktiv
'astadawi3
أَستَدَوِع
jag - jussiv
du (m)
tastadii3u
تَستَدِيعُ
du (m) - nutid
'istada3ta
إِستَدَعتَ
du (m) - dåtid
tastadawi3
تَستَدَوِع
du (m) - subjunktiv
tastadawi3
تَستَدَوِع
du (m) - jussiv
du (f)
tastadii3iina
تَستَدِيعِينَ
du (f) - nutid
'istada3ti
إِستَدَعتِ
du (f) - dåtid
tastadawi3ii
تَستَدَوِعِي
du (f) - subjunktiv
tastadawi3ii
تَستَدَوِعِي
du (f) - jussiv
han
yastadii3u
يَستَدِيعُ
han - nutid
'istadaa3a
إِستَدَاعَ
han - dåtid
yastadawi3
يَستَدَوِع
han - subjunktiv
yastadawi3
يَستَدَوِع
han - jussiv
hon
tastadii3u
تَستَدِيعُ
hon - nutid
'istadaa3at
إِستَدَاعَت
hon - dåtid
tastadawi3
تَستَدَوِع
hon - subjunktiv
tastadawi3
تَستَدَوِع
hon - jussiv
vi
nastadii3u
نَستَدِيعُ
vi - nutid
'istada3naa
إِستَدَعنَا
vi - dåtid
nastadawi3
نَستَدَوِع
vi - subjunktiv
nastadawi3
نَستَدَوِع
vi - jussiv
ni (m)
tastadii3uuna
تَستَدِيعُونَ
ni (m) - nutid
'istada3tum
إِستَدَعتُم
ni (m) - dåtid
tastadawi3uu
تَستَدَوِعُوا
ni (m) - subjunktiv
tastadawi3uu
تَستَدَوِعُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tastadi3na
تَستَدِعنَ
ni (f) - nutid
'istada3tunna
إِستَدَعتُنَّ
ni (f) - dåtid
tastadawi3na
تَستَدَوِعنَ
ni (f) - subjunktiv
tastadawi3na
تَستَدَوِعنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yastadii3uuna
يَستَدِيعُونَ
de (m) - nutid
'istadaa3uu
إِستَدَاعُوا
de (m) - dåtid
yastadawi3uu
يَستَدَوِعُوا
de (m) - subjunktiv
yastadawi3uu
يَستَدَوِعُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yastadi3na
يَستَدِعنَ
de (f) - nutid
'istada3na
إِستَدَعنَ
de (f) - dåtid
yastadawi3na
يَستَدَوِعنَ
de (f) - subjunktiv
yastadawi3na
يَستَدَوِعنَ
de (f) - jussiv
ni två
tastadii3aani
تَستَدِيعَانِ
ni två - nutid
'istada3tumaa
إِستَدَعتُمَا
ni två - dåtid
tastadawi3aa
تَستَدَوِعَا
ni två - subjunktiv
tastadawi3aa
تَستَدَوِعَا
ni två - jussiv
de två (m)
yastadii3aani
يَستَدِيعَانِ
de två (m) - nutid
'istadaa3aa
إِستَدَاعَا
de två (m) - dåtid
yastadawi3aa
يَستَدَوِعَا
de två (m) - subjunktiv
yastadawi3aa
يَستَدَوِعَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tastadii3aani
تَستَدِيعَانِ
de två (f) - nutid
'istadaa3ataa
إِستَدَاعَتَا
de två (f) - dåtid
tastadawi3aa
تَستَدَوِعَا
de två (f) - subjunktiv
tastadawi3aa
تَستَدَوِعَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.