Böjningsformer av verbet 'att darra'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'arjufu
أَرجُفُ
jag - nutid
rajaftu
رَجَفتُ
jag - dåtid
'arjufa
أَرجُفَ
jag - subjunktiv
'arjuf
أَرجُف
jag - jussiv
du (m)
tarjufu
تَرجُفُ
du (m) - nutid
rajafta
رَجَفتَ
du (m) - dåtid
tarjufa
تَرجُفَ
du (m) - subjunktiv
tarjuf
تَرجُف
du (m) - jussiv
du (f)
tarjufiina
تَرجُفِينَ
du (f) - nutid
rajafti
رَجَفتِ
du (f) - dåtid
tarjufii
تَرجُفِي
du (f) - subjunktiv
tarjufii
تَرجُفِي
du (f) - jussiv
han
yarjufu
يَرجُفُ
han - nutid
rajafa
رَجَفَ
han - dåtid
yarjufa
يَرجُفَ
han - subjunktiv
yarjuf
يَرجُف
han - jussiv
hon
tarjufu
تَرجُفُ
hon - nutid
rajafat
رَجَفَت
hon - dåtid
tarjufa
تَرجُفَ
hon - subjunktiv
tarjuf
تَرجُف
hon - jussiv
vi
narjufu
نَرجُفُ
vi - nutid
rajafnaa
رَجَفنَا
vi - dåtid
narjufa
نَرجُفَ
vi - subjunktiv
narjuf
نَرجُف
vi - jussiv
ni (m)
tarjufuuna
تَرجُفُونَ
ni (m) - nutid
rajaftum
رَجَفتُم
ni (m) - dåtid
tarjufuu
تَرجُفُوا
ni (m) - subjunktiv
tarjufuu
تَرجُفُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tarjufna
تَرجُفنَ
ni (f) - nutid
rajaftunna
رَجَفتُنَّ
ni (f) - dåtid
tarjufna
تَرجُفنَ
ni (f) - subjunktiv
tarjufna
تَرجُفنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yarjufuuna
يَرجُفُونَ
de (m) - nutid
rajafuu
رَجَفُوا
de (m) - dåtid
yarjufuu
يَرجُفُوا
de (m) - subjunktiv
yarjufuu
يَرجُفُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yarjufna
يَرجُفنَ
de (f) - nutid
rajafna
رَجَفنَ
de (f) - dåtid
yarjufna
يَرجُفنَ
de (f) - subjunktiv
yarjufna
يَرجُفنَ
de (f) - jussiv
ni två
tarjufaani
تَرجُفَانِ
ni två - nutid
rajaftumaa
رَجَفتُمَا
ni två - dåtid
tarjufaa
تَرجُفَا
ni två - subjunktiv
tarjufaa
تَرجُفَا
ni två - jussiv
de två (m)
yarjufaani
يَرجُفَانِ
de två (m) - nutid
rajafaa
رَجَفَا
de två (m) - dåtid
yarjufaa
يَرجُفَا
de två (m) - subjunktiv
yarjufaa
يَرجُفَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tarjufaani
تَرجُفَانِ
de två (f) - nutid
rajafataa
رَجَفَتَا
de två (f) - dåtid
tarjufaa
تَرجُفَا
de två (f) - subjunktiv
tarjufaa
تَرجُفَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'urjuf
أُرجُف
du (m) - imperativ
du (f)
'urjufii
أُرجُفِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'urjufaa
أُرجُفَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'urjufuu
أُرجُفُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'urjufna
أُرجُفنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.