Böjningsformer av verbet 'att uppfinna'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'abtadi3u
أَبتَدِعُ
jag - nutid
'ibtada3tu
إِبتَدَعتُ
jag - dåtid
'abtadi3
أَبتَدِع
jag - subjunktiv
'abtadi3
أَبتَدِع
jag - jussiv
du (m)
tabtadi3u
تَبتَدِعُ
du (m) - nutid
'ibtada3ta
إِبتَدَعتَ
du (m) - dåtid
tabtadi3
تَبتَدِع
du (m) - subjunktiv
tabtadi3
تَبتَدِع
du (m) - jussiv
du (f)
tabtadi3iina
تَبتَدِعِينَ
du (f) - nutid
'ibtada3ti
إِبتَدَعتِ
du (f) - dåtid
tabtadi3ii
تَبتَدِعِي
du (f) - subjunktiv
tabtadi3ii
تَبتَدِعِي
du (f) - jussiv
han
yabtadi3u
يَبتَدِعُ
han - nutid
'ibtada3a
إِبتَدَعَ
han - dåtid
yabtadi3
يَبتَدِع
han - subjunktiv
yabtadi3
يَبتَدِع
han - jussiv
hon
tabtadi3u
تَبتَدِعُ
hon - nutid
'ibtada3at
إِبتَدَعَت
hon - dåtid
tabtadi3
تَبتَدِع
hon - subjunktiv
tabtadi3
تَبتَدِع
hon - jussiv
vi
nabtadi3u
نَبتَدِعُ
vi - nutid
'ibtada3naa
إِبتَدَعنَا
vi - dåtid
nabtadi3
نَبتَدِع
vi - subjunktiv
nabtadi3
نَبتَدِع
vi - jussiv
ni (m)
tabtadi3uuna
تَبتَدِعُونَ
ni (m) - nutid
'ibtada3tum
إِبتَدَعتُم
ni (m) - dåtid
tabtadi3uu
تَبتَدِعُوا
ni (m) - subjunktiv
tabtadi3uu
تَبتَدِعُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tabtadi3na
تَبتَدِعنَ
ni (f) - nutid
'ibtada3tunna
إِبتَدَعتُنَّ
ni (f) - dåtid
tabtadi3na
تَبتَدِعنَ
ni (f) - subjunktiv
tabtadi3na
تَبتَدِعنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yabtadi3uuna
يَبتَدِعُونَ
de (m) - nutid
'ibtada3uu
إِبتَدَعُوا
de (m) - dåtid
yabtadi3uu
يَبتَدِعُوا
de (m) - subjunktiv
yabtadi3uu
يَبتَدِعُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yabtadi3na
يَبتَدِعنَ
de (f) - nutid
'ibtada3na
إِبتَدَعنَ
de (f) - dåtid
yabtadi3na
يَبتَدِعنَ
de (f) - subjunktiv
yabtadi3na
يَبتَدِعنَ
de (f) - jussiv
ni två
tabtadi3aani
تَبتَدِعَانِ
ni två - nutid
'ibtada3tumaa
إِبتَدَعتُمَا
ni två - dåtid
tabtadi3aa
تَبتَدِعَا
ni två - subjunktiv
tabtadi3aa
تَبتَدِعَا
ni två - jussiv
de två (m)
yabtadi3aani
يَبتَدِعَانِ
de två (m) - nutid
'ibtada3aa
إِبتَدَعَا
de två (m) - dåtid
yabtadi3aa
يَبتَدِعَا
de två (m) - subjunktiv
yabtadi3aa
يَبتَدِعَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tabtadi3aani
تَبتَدِعَانِ
de två (f) - nutid
'ibtada3ataa
إِبتَدَعَتَا
de två (f) - dåtid
tabtadi3aa
تَبتَدِعَا
de två (f) - subjunktiv
tabtadi3aa
تَبتَدِعَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.