Böjningsformer av verbet 'att testa, artikulera'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'a3jumu
أَعجُمُ
jag - nutid
3ajamtu
عَجَمتُ
jag - dåtid
'a3juma
أَعجُمَ
jag - subjunktiv
'a3jum
أَعجُم
jag - jussiv
du (m)
ta3jumu
تَعجُمُ
du (m) - nutid
3ajamta
عَجَمتَ
du (m) - dåtid
ta3juma
تَعجُمَ
du (m) - subjunktiv
ta3jum
تَعجُم
du (m) - jussiv
du (f)
ta3jumiina
تَعجُمِينَ
du (f) - nutid
3ajamti
عَجَمتِ
du (f) - dåtid
ta3jumii
تَعجُمِي
du (f) - subjunktiv
ta3jumii
تَعجُمِي
du (f) - jussiv
han
ya3jumu
يَعجُمُ
han - nutid
3ajama
عَجَمَ
han - dåtid
ya3juma
يَعجُمَ
han - subjunktiv
ya3jum
يَعجُم
han - jussiv
hon
ta3jumu
تَعجُمُ
hon - nutid
3ajamat
عَجَمَت
hon - dåtid
ta3juma
تَعجُمَ
hon - subjunktiv
ta3jum
تَعجُم
hon - jussiv
vi
na3jumu
نَعجُمُ
vi - nutid
3ajamnaa
عَجَمنَا
vi - dåtid
na3juma
نَعجُمَ
vi - subjunktiv
na3jum
نَعجُم
vi - jussiv
ni (m)
ta3jumuuna
تَعجُمُونَ
ni (m) - nutid
3ajamtum
عَجَمتُم
ni (m) - dåtid
ta3jumuu
تَعجُمُوا
ni (m) - subjunktiv
ta3jumuu
تَعجُمُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
ta3jumna
تَعجُمنَ
ni (f) - nutid
3ajamtunna
عَجَمتُنَّ
ni (f) - dåtid
ta3jumna
تَعجُمنَ
ni (f) - subjunktiv
ta3jumna
تَعجُمنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
ya3jumuuna
يَعجُمُونَ
de (m) - nutid
3ajamuu
عَجَمُوا
de (m) - dåtid
ya3jumuu
يَعجُمُوا
de (m) - subjunktiv
ya3jumuu
يَعجُمُوا
de (m) - jussiv
de (f)
ya3jumna
يَعجُمنَ
de (f) - nutid
3ajamna
عَجَمنَ
de (f) - dåtid
ya3jumna
يَعجُمنَ
de (f) - subjunktiv
ya3jumna
يَعجُمنَ
de (f) - jussiv
ni två
ta3jumaani
تَعجُمَانِ
ni två - nutid
3ajamtumaa
عَجَمتُمَا
ni två - dåtid
ta3jumaa
تَعجُمَا
ni två - subjunktiv
ta3jumaa
تَعجُمَا
ni två - jussiv
de två (m)
ya3jumaani
يَعجُمَانِ
de två (m) - nutid
3ajamaa
عَجَمَا
de två (m) - dåtid
ya3jumaa
يَعجُمَا
de två (m) - subjunktiv
ya3jumaa
يَعجُمَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
ta3jumaani
تَعجُمَانِ
de två (f) - nutid
3ajamataa
عَجَمَتَا
de två (f) - dåtid
ta3jumaa
تَعجُمَا
de två (f) - subjunktiv
ta3jumaa
تَعجُمَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'u3jum
أُعجُم
du (m) - imperativ
du (f)
'u3jumii
أُعجُمِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'u3jumaa
أُعجُمَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'u3jumuu
أُعجُمُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'u3jumna
أُعجُمنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.