Böjningsformer av verbet 'att avstÃ¥'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'azhadu
أَزهَدُ
jag - nutid
zahadtu
زَهَدتُ
jag - dåtid
'azhada
أَزهَدَ
jag - subjunktiv
'azhad
أَزهَد
jag - jussiv
du (m)
tazhadu
تَزهَدُ
du (m) - nutid
zahadta
زَهَدتَ
du (m) - dåtid
tazhada
تَزهَدَ
du (m) - subjunktiv
tazhad
تَزهَد
du (m) - jussiv
du (f)
tazhadiina
تَزهَدِينَ
du (f) - nutid
zahadti
زَهَدتِ
du (f) - dåtid
tazhadii
تَزهَدِي
du (f) - subjunktiv
tazhadii
تَزهَدِي
du (f) - jussiv
han
yazhadu
يَزهَدُ
han - nutid
zahada
زَهَدَ
han - dåtid
yazhada
يَزهَدَ
han - subjunktiv
yazhad
يَزهَد
han - jussiv
hon
tazhadu
تَزهَدُ
hon - nutid
zahadat
زَهَدَت
hon - dåtid
tazhada
تَزهَدَ
hon - subjunktiv
tazhad
تَزهَد
hon - jussiv
vi
nazhadu
نَزهَدُ
vi - nutid
zahadnaa
زَهَدنَا
vi - dåtid
nazhada
نَزهَدَ
vi - subjunktiv
nazhad
نَزهَد
vi - jussiv
ni (m)
tazhaduuna
تَزهَدُونَ
ni (m) - nutid
zahadtum
زَهَدتُم
ni (m) - dåtid
tazhaduu
تَزهَدُوا
ni (m) - subjunktiv
tazhaduu
تَزهَدُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tazhadna
تَزهَدنَ
ni (f) - nutid
zahadtunna
زَهَدتُنَّ
ni (f) - dåtid
tazhadna
تَزهَدنَ
ni (f) - subjunktiv
tazhadna
تَزهَدنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yazhaduuna
يَزهَدُونَ
de (m) - nutid
zahaduu
زَهَدُوا
de (m) - dåtid
yazhaduu
يَزهَدُوا
de (m) - subjunktiv
yazhaduu
يَزهَدُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yazhadna
يَزهَدنَ
de (f) - nutid
zahadna
زَهَدنَ
de (f) - dåtid
yazhadna
يَزهَدنَ
de (f) - subjunktiv
yazhadna
يَزهَدنَ
de (f) - jussiv
ni två
tazhadaani
تَزهَدَانِ
ni två - nutid
zahadtumaa
زَهَدتُمَا
ni två - dåtid
tazhadaa
تَزهَدَا
ni två - subjunktiv
tazhadaa
تَزهَدَا
ni två - jussiv
de två (m)
yazhadaani
يَزهَدَانِ
de två (m) - nutid
zahadaa
زَهَدَا
de två (m) - dåtid
yazhadaa
يَزهَدَا
de två (m) - subjunktiv
yazhadaa
يَزهَدَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tazhadaani
تَزهَدَانِ
de två (f) - nutid
zahadataa
زَهَدَتَا
de två (f) - dåtid
tazhadaa
تَزهَدَا
de två (f) - subjunktiv
tazhadaa
تَزهَدَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'izhad
إِزهَد
du (m) - imperativ
du (f)
'izhadii
إِزهَدِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'izhadaa
إِزهَدَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'izhaduu
إِزهَدُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'izhadna
إِزهَدنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.