Böjningsformer av verbet 'att rycka upp'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'aqtali3u
أَقتَلِعُ
jag - nutid
'iqtala3tu
إِقتَلَعتُ
jag - dåtid
'aqtali3
أَقتَلِع
jag - subjunktiv
'aqtali3
أَقتَلِع
jag - jussiv
du (m)
taqtali3u
تَقتَلِعُ
du (m) - nutid
'iqtala3ta
إِقتَلَعتَ
du (m) - dåtid
taqtali3
تَقتَلِع
du (m) - subjunktiv
taqtali3
تَقتَلِع
du (m) - jussiv
du (f)
taqtali3iina
تَقتَلِعِينَ
du (f) - nutid
'iqtala3ti
إِقتَلَعتِ
du (f) - dåtid
taqtali3ii
تَقتَلِعِي
du (f) - subjunktiv
taqtali3ii
تَقتَلِعِي
du (f) - jussiv
han
yaqtali3u
يَقتَلِعُ
han - nutid
'iqtala3a
إِقتَلَعَ
han - dåtid
yaqtali3
يَقتَلِع
han - subjunktiv
yaqtali3
يَقتَلِع
han - jussiv
hon
taqtali3u
تَقتَلِعُ
hon - nutid
'iqtala3at
إِقتَلَعَت
hon - dåtid
taqtali3
تَقتَلِع
hon - subjunktiv
taqtali3
تَقتَلِع
hon - jussiv
vi
naqtali3u
نَقتَلِعُ
vi - nutid
'iqtala3naa
إِقتَلَعنَا
vi - dåtid
naqtali3
نَقتَلِع
vi - subjunktiv
naqtali3
نَقتَلِع
vi - jussiv
ni (m)
taqtali3uuna
تَقتَلِعُونَ
ni (m) - nutid
'iqtala3tum
إِقتَلَعتُم
ni (m) - dåtid
taqtali3uu
تَقتَلِعُوا
ni (m) - subjunktiv
taqtali3uu
تَقتَلِعُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
taqtali3na
تَقتَلِعنَ
ni (f) - nutid
'iqtala3tunna
إِقتَلَعتُنَّ
ni (f) - dåtid
taqtali3na
تَقتَلِعنَ
ni (f) - subjunktiv
taqtali3na
تَقتَلِعنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yaqtali3uuna
يَقتَلِعُونَ
de (m) - nutid
'iqtala3uu
إِقتَلَعُوا
de (m) - dåtid
yaqtali3uu
يَقتَلِعُوا
de (m) - subjunktiv
yaqtali3uu
يَقتَلِعُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yaqtali3na
يَقتَلِعنَ
de (f) - nutid
'iqtala3na
إِقتَلَعنَ
de (f) - dåtid
yaqtali3na
يَقتَلِعنَ
de (f) - subjunktiv
yaqtali3na
يَقتَلِعنَ
de (f) - jussiv
ni två
taqtali3aani
تَقتَلِعَانِ
ni två - nutid
'iqtala3tumaa
إِقتَلَعتُمَا
ni två - dåtid
taqtali3aa
تَقتَلِعَا
ni två - subjunktiv
taqtali3aa
تَقتَلِعَا
ni två - jussiv
de två (m)
yaqtali3aani
يَقتَلِعَانِ
de två (m) - nutid
'iqtala3aa
إِقتَلَعَا
de två (m) - dåtid
yaqtali3aa
يَقتَلِعَا
de två (m) - subjunktiv
yaqtali3aa
يَقتَلِعَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
taqtali3aani
تَقتَلِعَانِ
de två (f) - nutid
'iqtala3ataa
إِقتَلَعَتَا
de två (f) - dåtid
taqtali3aa
تَقتَلِعَا
de två (f) - subjunktiv
taqtali3aa
تَقتَلِعَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.