Arabiska för kapa
Sarama
ﺻَﺮَﻡَ
kapa – dåtid han
yaSrimu
ﻳَﺼﺮِﻡُ
kapa – nutid han
Det arabiska verbet för att kapa skrivs ﺻَﺮَﻡَ och uttalas Sarama i sin grundform (maskulinum singular dåtid). Nutidsformen av verbet skrivs ﻳَﺼﺮِﻡُ och uttalas yaSrimu. Se fler böjningar
Ordklass: verb. Mönster: verb
Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här
Viktiga bokstäver:
ﺹ
ﺭ
ﻡ
Roten till ordet kapa består av de arabiska bokstäverna
Sad som skrivs ﺹ och uttalas S,
ra som skrivs ﺭ och uttalas r och
mim som skrivs ﻡ och uttalas m.
Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.
Ord besläktade med kapa
Alla bokstäver i kapa
ﺻَﺮَﻡَ
Det arabiska ordet för kapa består av: Bokstaven Sad som skrivs ﺹ (här som ﺻـ ) och uttalas S och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ra som skrivs ﺭ (här som ـﺮ ) och uttalas r och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven mim som skrivs ﻡ och uttalas m och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Ordet skrivs därför ﺻَﺮَﻡَ och uttalas Sarama.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver
Mönstret för kapa
fa3ala blir Sarama
Vi har sett att det arabiska ordet för kapa skrivs ﺻَﺮَﻡَ och uttalas Sarama. Ordet följer mönstret verb form 1. Alla arabiska ord med detta mönster har strukturen fa3ala där f, 3 och l byts ut mot ordets rotbokstäver.
Eftersom mönstret är fa3ala och ordets rotbokstäver är S, r och m, blir ordet Sarama.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster
Eftersom mönstret är fa3ala och ordets rotbokstäver är S, r och m, blir ordet Sarama.
Alla arabiska ord med samma mönster följer samma struktur. Om du känner till ett ords mönster och rot kan du ofta gissa dig till ordets betydelse. Lär dig mer om arabiska ordmönster
Ord med samma mönster som kapa
Böjningsformer av kapa
dåtid
nutid
han
Sarama
ﺻَﺮَﻡَ
han - dåtid
yaSrimu
ﻳَﺼﺮِﻡُ
han - nutid
hon
Saramat
ﺻَﺮَﻣَﺖ
hon - dåtid
taSrimu
ﺗَﺼﺮِﻡُ
hon - nutid
jag
Saramtu
ﺻَﺮَﻣﺖُ
jag - dåtid
'aSrimu
ﺃَﺻﺮِﻡُ
jag - nutid