Böjningsformer av verbet 'att riskera'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ukhaaTiru
أُخَاطِرُ
jag - nutid
khaaTartu
خَاطَرتُ
jag - dåtid
'ukhaaTir
أُخَاطِر
jag - subjunktiv
'ukhaaTir
أُخَاطِر
jag - jussiv
du (m)
tukhaaTiru
تُخَاطِرُ
du (m) - nutid
khaaTarta
خَاطَرتَ
du (m) - dåtid
tukhaaTir
تُخَاطِر
du (m) - subjunktiv
tukhaaTir
تُخَاطِر
du (m) - jussiv
du (f)
tukhaaTiriina
تُخَاطِرِينَ
du (f) - nutid
khaaTarti
خَاطَرتِ
du (f) - dåtid
tukhaaTirii
تُخَاطِرِي
du (f) - subjunktiv
tukhaaTirii
تُخَاطِرِي
du (f) - jussiv
han
yukhaaTiru
يُخَاطِرُ
han - nutid
khaaTara
خَاطَرَ
han - dåtid
yukhaaTir
يُخَاطِر
han - subjunktiv
yukhaaTir
يُخَاطِر
han - jussiv
hon
tukhaaTiru
تُخَاطِرُ
hon - nutid
khaaTarat
خَاطَرَت
hon - dåtid
tukhaaTir
تُخَاطِر
hon - subjunktiv
tukhaaTir
تُخَاطِر
hon - jussiv
vi
nukhaaTiru
نُخَاطِرُ
vi - nutid
khaaTarnaa
خَاطَرنَا
vi - dåtid
nukhaaTir
نُخَاطِر
vi - subjunktiv
nukhaaTir
نُخَاطِر
vi - jussiv
ni (m)
tukhaaTiruuna
تُخَاطِرُونَ
ni (m) - nutid
khaaTartum
خَاطَرتُم
ni (m) - dåtid
tukhaaTiruu
تُخَاطِرُوا
ni (m) - subjunktiv
tukhaaTiruu
تُخَاطِرُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tukhaaTirna
تُخَاطِرنَ
ni (f) - nutid
khaaTartunna
خَاطَرتُنَّ
ni (f) - dåtid
tukhaaTirna
تُخَاطِرنَ
ni (f) - subjunktiv
tukhaaTirna
تُخَاطِرنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yukhaaTiruuna
يُخَاطِرُونَ
de (m) - nutid
khaaTaruu
خَاطَرُوا
de (m) - dåtid
yukhaaTiruu
يُخَاطِرُوا
de (m) - subjunktiv
yukhaaTiruu
يُخَاطِرُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yukhaaTirna
يُخَاطِرنَ
de (f) - nutid
khaaTarna
خَاطَرنَ
de (f) - dåtid
yukhaaTirna
يُخَاطِرنَ
de (f) - subjunktiv
yukhaaTirna
يُخَاطِرنَ
de (f) - jussiv
ni två
tukhaaTiraani
تُخَاطِرَانِ
ni två - nutid
khaaTartumaa
خَاطَرتُمَا
ni två - dåtid
tukhaaTiraa
تُخَاطِرَا
ni två - subjunktiv
tukhaaTiraa
تُخَاطِرَا
ni två - jussiv
de två (m)
yukhaaTiraani
يُخَاطِرَانِ
de två (m) - nutid
khaaTaraa
خَاطَرَا
de två (m) - dåtid
yukhaaTiraa
يُخَاطِرَا
de två (m) - subjunktiv
yukhaaTiraa
يُخَاطِرَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tukhaaTiraani
تُخَاطِرَانِ
de två (f) - nutid
khaaTarataa
خَاطَرَتَا
de två (f) - dåtid
tukhaaTiraa
تُخَاطِرَا
de två (f) - subjunktiv
tukhaaTiraa
تُخَاطِرَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.