Böjningsformer av verbet 'att knyta, packa'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'aHzimu
أَحزِمُ
jag - nutid
Hazamtu
حَزَمتُ
jag - dåtid
'aHzima
أَحزِمَ
jag - subjunktiv
'aHzim
أَحزِم
jag - jussiv
du (m)
taHzimu
تَحزِمُ
du (m) - nutid
Hazamta
حَزَمتَ
du (m) - dåtid
taHzima
تَحزِمَ
du (m) - subjunktiv
taHzim
تَحزِم
du (m) - jussiv
du (f)
taHzimiina
تَحزِمِينَ
du (f) - nutid
Hazamti
حَزَمتِ
du (f) - dåtid
taHzimii
تَحزِمِي
du (f) - subjunktiv
taHzimii
تَحزِمِي
du (f) - jussiv
han
yaHzimu
يَحزِمُ
han - nutid
Hazama
حَزَمَ
han - dåtid
yaHzima
يَحزِمَ
han - subjunktiv
yaHzim
يَحزِم
han - jussiv
hon
taHzimu
تَحزِمُ
hon - nutid
Hazamat
حَزَمَت
hon - dåtid
taHzima
تَحزِمَ
hon - subjunktiv
taHzim
تَحزِم
hon - jussiv
vi
naHzimu
نَحزِمُ
vi - nutid
Hazamnaa
حَزَمنَا
vi - dåtid
naHzima
نَحزِمَ
vi - subjunktiv
naHzim
نَحزِم
vi - jussiv
ni (m)
taHzimuuna
تَحزِمُونَ
ni (m) - nutid
Hazamtum
حَزَمتُم
ni (m) - dåtid
taHzimuu
تَحزِمُوا
ni (m) - subjunktiv
taHzimuu
تَحزِمُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
taHzimna
تَحزِمنَ
ni (f) - nutid
Hazamtunna
حَزَمتُنَّ
ni (f) - dåtid
taHzimna
تَحزِمنَ
ni (f) - subjunktiv
taHzimna
تَحزِمنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yaHzimuuna
يَحزِمُونَ
de (m) - nutid
Hazamuu
حَزَمُوا
de (m) - dåtid
yaHzimuu
يَحزِمُوا
de (m) - subjunktiv
yaHzimuu
يَحزِمُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yaHzimna
يَحزِمنَ
de (f) - nutid
Hazamna
حَزَمنَ
de (f) - dåtid
yaHzimna
يَحزِمنَ
de (f) - subjunktiv
yaHzimna
يَحزِمنَ
de (f) - jussiv
ni två
taHzimaani
تَحزِمَانِ
ni två - nutid
Hazamtumaa
حَزَمتُمَا
ni två - dåtid
taHzimaa
تَحزِمَا
ni två - subjunktiv
taHzimaa
تَحزِمَا
ni två - jussiv
de två (m)
yaHzimaani
يَحزِمَانِ
de två (m) - nutid
Hazamaa
حَزَمَا
de två (m) - dåtid
yaHzimaa
يَحزِمَا
de två (m) - subjunktiv
yaHzimaa
يَحزِمَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
taHzimaani
تَحزِمَانِ
de två (f) - nutid
Hazamataa
حَزَمَتَا
de två (f) - dåtid
taHzimaa
تَحزِمَا
de två (f) - subjunktiv
taHzimaa
تَحزِمَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'iHzim
إِحزِم
du (m) - imperativ
du (f)
'iHzimii
إِحزِمِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'iHzimaa
إِحزِمَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'iHzimuu
إِحزِمُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'iHzimna
إِحزِمنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.