Arabiska för dun, fluff

zaghab
ﺯَﻏَﺐ
dun, fluff – maskulinum singular

Det arabiska ordet för dun, fluff uttalas zaghab och skrivs ﺯَﻏَﺐ.

Ordklass: substantiv. Mönster: verbalnomen

Så används ordet dun, fluff

Vill du hjälpa arabic.fi?
Här finns tusentals ord och nästan tvåtusen fraser med detaljerad information, grammatiklektioner och massor av andra resurser, och allt är gratis. Med din hjälp kan webbplatsen bli ännu bättre.
Läs mer här

Viktiga bokstäver:
Roten till ordet dun, fluff består av de arabiska bokstäverna zayn som skrivs och uttalas z, ghayn som skrivs och uttalas gh och beh som skrivs och uttalas b. Ord med samma rotbokstäver är ofta besläktade.

Alla bokstäver i dun, fluff

ﺯَﻏَﺐ
ﻏـ
ـﺐ
 
ﻏـ
ـﺐ
 
ـﺰ
ﻏـ
ـﻐـ
ـﻎ
ﺑـ
ـﺒـ
ـﺐ
 
zayn
z
ghayn
gh
beh
b
 
 
Det arabiska ordet för dun, fluff består av: Bokstaven zayn som skrivs ﺯ och uttalas z och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven ghayn som skrivs ﻍ (här som ﻏـ ) och uttalas gh och är en del av ordets rot. Den korta vokalen a som skriv som tecknet َ ovanför bokstaven. Bokstaven beh som skrivs ﺏ (här som ـﺐ ) och uttalas b och är en del av ordets rot. Ordet skrivs därför ﺯَﻏَﺐ och uttalas zaghab.
Arabiska skrivs från höger till vänster. Korta vokaler skrivs över eller under bokstäverna, de brukar ofta utelämnas.
Lär dig att skriva med arabiska bokstäver