Böjningsformer av verbet 'att sträva, anstränga sig'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ajhadu
أَجهَدُ
jag - nutid
jahadtu
جَهَدتُ
jag - dåtid
'ajhada
أَجهَدَ
jag - subjunktiv
'ajhad
أَجهَد
jag - jussiv
du (m)
tajhadu
تَجهَدُ
du (m) - nutid
jahadta
جَهَدتَ
du (m) - dåtid
tajhada
تَجهَدَ
du (m) - subjunktiv
tajhad
تَجهَد
du (m) - jussiv
du (f)
tajhadiina
تَجهَدِينَ
du (f) - nutid
jahadti
جَهَدتِ
du (f) - dåtid
tajhadii
تَجهَدِي
du (f) - subjunktiv
tajhadii
تَجهَدِي
du (f) - jussiv
han
yajhadu
يَجهَدُ
han - nutid
jahada
جَهَدَ
han - dåtid
yajhada
يَجهَدَ
han - subjunktiv
yajhad
يَجهَد
han - jussiv
hon
tajhadu
تَجهَدُ
hon - nutid
jahadat
جَهَدَت
hon - dåtid
tajhada
تَجهَدَ
hon - subjunktiv
tajhad
تَجهَد
hon - jussiv
vi
najhadu
نَجهَدُ
vi - nutid
jahadnaa
جَهَدنَا
vi - dåtid
najhada
نَجهَدَ
vi - subjunktiv
najhad
نَجهَد
vi - jussiv
ni (m)
tajhaduuna
تَجهَدُونَ
ni (m) - nutid
jahadtum
جَهَدتُم
ni (m) - dåtid
tajhaduu
تَجهَدُوا
ni (m) - subjunktiv
tajhaduu
تَجهَدُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tajhadna
تَجهَدنَ
ni (f) - nutid
jahadtunna
جَهَدتُنَّ
ni (f) - dåtid
tajhadna
تَجهَدنَ
ni (f) - subjunktiv
tajhadna
تَجهَدنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yajhaduuna
يَجهَدُونَ
de (m) - nutid
jahaduu
جَهَدُوا
de (m) - dåtid
yajhaduu
يَجهَدُوا
de (m) - subjunktiv
yajhaduu
يَجهَدُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yajhadna
يَجهَدنَ
de (f) - nutid
jahadna
جَهَدنَ
de (f) - dåtid
yajhadna
يَجهَدنَ
de (f) - subjunktiv
yajhadna
يَجهَدنَ
de (f) - jussiv
ni två
tajhadaani
تَجهَدَانِ
ni två - nutid
jahadtumaa
جَهَدتُمَا
ni två - dåtid
tajhadaa
تَجهَدَا
ni två - subjunktiv
tajhadaa
تَجهَدَا
ni två - jussiv
de två (m)
yajhadaani
يَجهَدَانِ
de två (m) - nutid
jahadaa
جَهَدَا
de två (m) - dåtid
yajhadaa
يَجهَدَا
de två (m) - subjunktiv
yajhadaa
يَجهَدَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tajhadaani
تَجهَدَانِ
de två (f) - nutid
jahadataa
جَهَدَتَا
de två (f) - dåtid
tajhadaa
تَجهَدَا
de två (f) - subjunktiv
tajhadaa
تَجهَدَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'ijhad
إِجهَد
du (m) - imperativ
du (f)
'ijhadii
إِجهَدِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'ijhadaa
إِجهَدَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'ijhaduu
إِجهَدُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'ijhadna
إِجهَدنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.