Böjningsformer av verbet 'att fläkta'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'urawwiHu
أُرَوِّحُ
jag - nutid
rawwaHtu
رَوَّحتُ
jag - dåtid
'urawwiH
أُرَوِّح
jag - subjunktiv
'urawwiH
أُرَوِّح
jag - jussiv
du (m)
turawwiHu
تُرَوِّحُ
du (m) - nutid
rawwaHta
رَوَّحتَ
du (m) - dåtid
turawwiH
تُرَوِّح
du (m) - subjunktiv
turawwiH
تُرَوِّح
du (m) - jussiv
du (f)
turawwiHiina
تُرَوِّحِينَ
du (f) - nutid
rawwaHti
رَوَّحتِ
du (f) - dåtid
turawwiHii
تُرَوِّحِي
du (f) - subjunktiv
turawwiHii
تُرَوِّحِي
du (f) - jussiv
han
yurawwiHu
يُرَوِّحُ
han - nutid
rawwaHa
رَوَّحَ
han - dåtid
yurawwiH
يُرَوِّح
han - subjunktiv
yurawwiH
يُرَوِّح
han - jussiv
hon
turawwiHu
تُرَوِّحُ
hon - nutid
rawwaHat
رَوَّحَت
hon - dåtid
turawwiH
تُرَوِّح
hon - subjunktiv
turawwiH
تُرَوِّح
hon - jussiv
vi
nurawwiHu
نُرَوِّحُ
vi - nutid
rawwaHnaa
رَوَّحنَا
vi - dåtid
nurawwiH
نُرَوِّح
vi - subjunktiv
nurawwiH
نُرَوِّح
vi - jussiv
ni (m)
turawwiHuuna
تُرَوِّحُونَ
ni (m) - nutid
rawwaHtum
رَوَّحتُم
ni (m) - dåtid
turawwiHuu
تُرَوِّحُوا
ni (m) - subjunktiv
turawwiHuu
تُرَوِّحُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
turawwiHna
تُرَوِّحنَ
ni (f) - nutid
rawwaHtunna
رَوَّحتُنَّ
ni (f) - dåtid
turawwiHna
تُرَوِّحنَ
ni (f) - subjunktiv
turawwiHna
تُرَوِّحنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yurawwiHuuna
يُرَوِّحُونَ
de (m) - nutid
rawwaHuu
رَوَّحُوا
de (m) - dåtid
yurawwiHuu
يُرَوِّحُوا
de (m) - subjunktiv
yurawwiHuu
يُرَوِّحُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yurawwiHna
يُرَوِّحنَ
de (f) - nutid
rawwaHna
رَوَّحنَ
de (f) - dåtid
yurawwiHna
يُرَوِّحنَ
de (f) - subjunktiv
yurawwiHna
يُرَوِّحنَ
de (f) - jussiv
ni två
turawwiHaani
تُرَوِّحَانِ
ni två - nutid
rawwaHtumaa
رَوَّحتُمَا
ni två - dåtid
turawwiHaa
تُرَوِّحَا
ni två - subjunktiv
turawwiHaa
تُرَوِّحَا
ni två - jussiv
de två (m)
yurawwiHaani
يُرَوِّحَانِ
de två (m) - nutid
rawwaHaa
رَوَّحَا
de två (m) - dåtid
yurawwiHaa
يُرَوِّحَا
de två (m) - subjunktiv
yurawwiHaa
يُرَوِّحَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
turawwiHaani
تُرَوِّحَانِ
de två (f) - nutid
rawwaHataa
رَوَّحَتَا
de två (f) - dåtid
turawwiHaa
تُرَوِّحَا
de två (f) - subjunktiv
turawwiHaa
تُرَوِّحَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.