Böjningsformer av verbet 'att välja'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ankhibu
أَنخِبُ
jag - nutid
nakhabtu
نَخَبتُ
jag - dåtid
'ankhiba
أَنخِبَ
jag - subjunktiv
'ankhib
أَنخِب
jag - jussiv
du (m)
tankhibu
تَنخِبُ
du (m) - nutid
nakhabta
نَخَبتَ
du (m) - dåtid
tankhiba
تَنخِبَ
du (m) - subjunktiv
tankhib
تَنخِب
du (m) - jussiv
du (f)
tankhibiina
تَنخِبِينَ
du (f) - nutid
nakhabti
نَخَبتِ
du (f) - dåtid
tankhibii
تَنخِبِي
du (f) - subjunktiv
tankhibii
تَنخِبِي
du (f) - jussiv
han
yankhibu
يَنخِبُ
han - nutid
nakhaba
نَخَبَ
han - dåtid
yankhiba
يَنخِبَ
han - subjunktiv
yankhib
يَنخِب
han - jussiv
hon
tankhibu
تَنخِبُ
hon - nutid
nakhabat
نَخَبَت
hon - dåtid
tankhiba
تَنخِبَ
hon - subjunktiv
tankhib
تَنخِب
hon - jussiv
vi
nankhibu
نَنخِبُ
vi - nutid
nakhabnaa
نَخَبنَا
vi - dåtid
nankhiba
نَنخِبَ
vi - subjunktiv
nankhib
نَنخِب
vi - jussiv
ni (m)
tankhibuuna
تَنخِبُونَ
ni (m) - nutid
nakhabtum
نَخَبتُم
ni (m) - dåtid
tankhibuu
تَنخِبُوا
ni (m) - subjunktiv
tankhibuu
تَنخِبُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tankhibna
تَنخِبنَ
ni (f) - nutid
nakhabtunna
نَخَبتُنَّ
ni (f) - dåtid
tankhibna
تَنخِبنَ
ni (f) - subjunktiv
tankhibna
تَنخِبنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yankhibuuna
يَنخِبُونَ
de (m) - nutid
nakhabuu
نَخَبُوا
de (m) - dåtid
yankhibuu
يَنخِبُوا
de (m) - subjunktiv
yankhibuu
يَنخِبُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yankhibna
يَنخِبنَ
de (f) - nutid
nakhabna
نَخَبنَ
de (f) - dåtid
yankhibna
يَنخِبنَ
de (f) - subjunktiv
yankhibna
يَنخِبنَ
de (f) - jussiv
ni två
tankhibaani
تَنخِبَانِ
ni två - nutid
nakhabtumaa
نَخَبتُمَا
ni två - dåtid
tankhibaa
تَنخِبَا
ni två - subjunktiv
tankhibaa
تَنخِبَا
ni två - jussiv
de två (m)
yankhibaani
يَنخِبَانِ
de två (m) - nutid
nakhabaa
نَخَبَا
de två (m) - dåtid
yankhibaa
يَنخِبَا
de två (m) - subjunktiv
yankhibaa
يَنخِبَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tankhibaani
تَنخِبَانِ
de två (f) - nutid
nakhabataa
نَخَبَتَا
de två (f) - dåtid
tankhibaa
تَنخِبَا
de två (f) - subjunktiv
tankhibaa
تَنخِبَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'inkhib
إِنخِب
du (m) - imperativ
du (f)
'inkhibii
إِنخِبِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'inkhibaa
إِنخِبَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'inkhibuu
إِنخِبُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'inkhibna
إِنخِبنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.