Böjningsformer av verbet 'att svettas, vara Ã¥drad'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ata3arraqu
أَتَعَرَّقُ
jag - nutid
ta3arraqtu
تَعَرَّقتُ
jag - dåtid
'ata3arraq
أَتَعَرَّق
jag - subjunktiv
'ata3arraq
أَتَعَرَّق
jag - jussiv
du (m)
tata3arraqu
تَتَعَرَّقُ
du (m) - nutid
ta3arraqta
تَعَرَّقتَ
du (m) - dåtid
tata3arraq
تَتَعَرَّق
du (m) - subjunktiv
tata3arraq
تَتَعَرَّق
du (m) - jussiv
du (f)
tata3arraqiina
تَتَعَرَّقِينَ
du (f) - nutid
ta3arraqti
تَعَرَّقتِ
du (f) - dåtid
tata3arraqii
تَتَعَرَّقِي
du (f) - subjunktiv
tata3arraqii
تَتَعَرَّقِي
du (f) - jussiv
han
yata3arraqu
يَتَعَرَّقُ
han - nutid
ta3arraqa
تَعَرَّقَ
han - dåtid
yata3arraq
يَتَعَرَّق
han - subjunktiv
yata3arraq
يَتَعَرَّق
han - jussiv
hon
tata3arraqu
تَتَعَرَّقُ
hon - nutid
ta3arraqat
تَعَرَّقَت
hon - dåtid
tata3arraq
تَتَعَرَّق
hon - subjunktiv
tata3arraq
تَتَعَرَّق
hon - jussiv
vi
nata3arraqu
نَتَعَرَّقُ
vi - nutid
ta3arraqnaa
تَعَرَّقنَا
vi - dåtid
nata3arraq
نَتَعَرَّق
vi - subjunktiv
nata3arraq
نَتَعَرَّق
vi - jussiv
ni (m)
tata3arraquuna
تَتَعَرَّقُونَ
ni (m) - nutid
ta3arraqtum
تَعَرَّقتُم
ni (m) - dåtid
tata3arraquu
تَتَعَرَّقُوا
ni (m) - subjunktiv
tata3arraquu
تَتَعَرَّقُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tata3arraqna
تَتَعَرَّقنَ
ni (f) - nutid
ta3arraqtunna
تَعَرَّقتُنَّ
ni (f) - dåtid
tata3arraqna
تَتَعَرَّقنَ
ni (f) - subjunktiv
tata3arraqna
تَتَعَرَّقنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yata3arraquuna
يَتَعَرَّقُونَ
de (m) - nutid
ta3arraquu
تَعَرَّقُوا
de (m) - dåtid
yata3arraquu
يَتَعَرَّقُوا
de (m) - subjunktiv
yata3arraquu
يَتَعَرَّقُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yata3arraqna
يَتَعَرَّقنَ
de (f) - nutid
ta3arraqna
تَعَرَّقنَ
de (f) - dåtid
yata3arraqna
يَتَعَرَّقنَ
de (f) - subjunktiv
yata3arraqna
يَتَعَرَّقنَ
de (f) - jussiv
ni två
tata3arraqaani
تَتَعَرَّقَانِ
ni två - nutid
ta3arraqtumaa
تَعَرَّقتُمَا
ni två - dåtid
tata3arraqaa
تَتَعَرَّقَا
ni två - subjunktiv
tata3arraqaa
تَتَعَرَّقَا
ni två - jussiv
de två (m)
yata3arraqaani
يَتَعَرَّقَانِ
de två (m) - nutid
ta3arraqaa
تَعَرَّقَا
de två (m) - dåtid
yata3arraqaa
يَتَعَرَّقَا
de två (m) - subjunktiv
yata3arraqaa
يَتَعَرَّقَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tata3arraqaani
تَتَعَرَّقَانِ
de två (f) - nutid
ta3arraqataa
تَعَرَّقَتَا
de två (f) - dåtid
tata3arraqaa
تَتَعَرَّقَا
de två (f) - subjunktiv
tata3arraqaa
تَتَعَرَّقَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.