Böjningsformer av verbet 'att forma'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ukawwinu
أُكَوِّنُ
jag - nutid
kawwantu
كَوَّنتُ
jag - dåtid
'ukawwin
أُكَوِّن
jag - subjunktiv
'ukawwin
أُكَوِّن
jag - jussiv
du (m)
tukawwinu
تُكَوِّنُ
du (m) - nutid
kawwanta
كَوَّنتَ
du (m) - dåtid
tukawwin
تُكَوِّن
du (m) - subjunktiv
tukawwin
تُكَوِّن
du (m) - jussiv
du (f)
tukawwiniina
تُكَوِّنِينَ
du (f) - nutid
kawwanti
كَوَّنتِ
du (f) - dåtid
tukawwinii
تُكَوِّنِي
du (f) - subjunktiv
tukawwinii
تُكَوِّنِي
du (f) - jussiv
han
yukawwinu
يُكَوِّنُ
han - nutid
kawwana
كَوَّنَ
han - dåtid
yukawwin
يُكَوِّن
han - subjunktiv
yukawwin
يُكَوِّن
han - jussiv
hon
tukawwinu
تُكَوِّنُ
hon - nutid
kawwanat
كَوَّنَت
hon - dåtid
tukawwin
تُكَوِّن
hon - subjunktiv
tukawwin
تُكَوِّن
hon - jussiv
vi
nukawwinu
نُكَوِّنُ
vi - nutid
kawwannaa
كَوَّنَّا
vi - dåtid
nukawwin
نُكَوِّن
vi - subjunktiv
nukawwin
نُكَوِّن
vi - jussiv
ni (m)
tukawwinuuna
تُكَوِّنُونَ
ni (m) - nutid
kawwantum
كَوَّنتُم
ni (m) - dåtid
tukawwinuu
تُكَوِّنُوا
ni (m) - subjunktiv
tukawwinuu
تُكَوِّنُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tukawwinna
تُكَوِّنَّ
ni (f) - nutid
kawwantunna
كَوَّنتُنَّ
ni (f) - dåtid
tukawwinna
تُكَوِّنَّ
ni (f) - subjunktiv
tukawwinna
تُكَوِّنَّ
ni (f) - jussiv
de (m)
yukawwinuuna
يُكَوِّنُونَ
de (m) - nutid
kawwanuu
كَوَّنُوا
de (m) - dåtid
yukawwinuu
يُكَوِّنُوا
de (m) - subjunktiv
yukawwinuu
يُكَوِّنُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yukawwinna
يُكَوِّنَّ
de (f) - nutid
kawwanna
كَوَّنَّ
de (f) - dåtid
yukawwinna
يُكَوِّنَّ
de (f) - subjunktiv
yukawwinna
يُكَوِّنَّ
de (f) - jussiv
ni två
tukawwinaani
تُكَوِّنَانِ
ni två - nutid
kawwantumaa
كَوَّنتُمَا
ni två - dåtid
tukawwinaa
تُكَوِّنَا
ni två - subjunktiv
tukawwinaa
تُكَوِّنَا
ni två - jussiv
de två (m)
yukawwinaani
يُكَوِّنَانِ
de två (m) - nutid
kawwanaa
كَوَّنَا
de två (m) - dåtid
yukawwinaa
يُكَوِّنَا
de två (m) - subjunktiv
yukawwinaa
يُكَوِّنَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tukawwinaani
تُكَوِّنَانِ
de två (f) - nutid
kawwanataa
كَوَّنَتَا
de två (f) - dåtid
tukawwinaa
تُكَوِّنَا
de två (f) - subjunktiv
tukawwinaa
تُكَوِّنَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.