Böjningsformer av verbet 'att mäta'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'uqayyisu
أُقَيِّسُ
jag - nutid
qayyastu
قَيَّستُ
jag - dåtid
'uqayyis
أُقَيِّس
jag - subjunktiv
'uqayyis
أُقَيِّس
jag - jussiv
du (m)
tuqayyisu
تُقَيِّسُ
du (m) - nutid
qayyasta
قَيَّستَ
du (m) - dåtid
tuqayyis
تُقَيِّس
du (m) - subjunktiv
tuqayyis
تُقَيِّس
du (m) - jussiv
du (f)
tuqayyisiina
تُقَيِّسِينَ
du (f) - nutid
qayyasti
قَيَّستِ
du (f) - dåtid
tuqayyisii
تُقَيِّسِي
du (f) - subjunktiv
tuqayyisii
تُقَيِّسِي
du (f) - jussiv
han
yuqayyisu
يُقَيِّسُ
han - nutid
qayyasa
قَيَّسَ
han - dåtid
yuqayyis
يُقَيِّس
han - subjunktiv
yuqayyis
يُقَيِّس
han - jussiv
hon
tuqayyisu
تُقَيِّسُ
hon - nutid
qayyasat
قَيَّسَت
hon - dåtid
tuqayyis
تُقَيِّس
hon - subjunktiv
tuqayyis
تُقَيِّس
hon - jussiv
vi
nuqayyisu
نُقَيِّسُ
vi - nutid
qayyasnaa
قَيَّسنَا
vi - dåtid
nuqayyis
نُقَيِّس
vi - subjunktiv
nuqayyis
نُقَيِّس
vi - jussiv
ni (m)
tuqayyisuuna
تُقَيِّسُونَ
ni (m) - nutid
qayyastum
قَيَّستُم
ni (m) - dåtid
tuqayyisuu
تُقَيِّسُوا
ni (m) - subjunktiv
tuqayyisuu
تُقَيِّسُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tuqayyisna
تُقَيِّسنَ
ni (f) - nutid
qayyastunna
قَيَّستُنَّ
ni (f) - dåtid
tuqayyisna
تُقَيِّسنَ
ni (f) - subjunktiv
tuqayyisna
تُقَيِّسنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yuqayyisuuna
يُقَيِّسُونَ
de (m) - nutid
qayyasuu
قَيَّسُوا
de (m) - dåtid
yuqayyisuu
يُقَيِّسُوا
de (m) - subjunktiv
yuqayyisuu
يُقَيِّسُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yuqayyisna
يُقَيِّسنَ
de (f) - nutid
qayyasna
قَيَّسنَ
de (f) - dåtid
yuqayyisna
يُقَيِّسنَ
de (f) - subjunktiv
yuqayyisna
يُقَيِّسنَ
de (f) - jussiv
ni två
tuqayyisaani
تُقَيِّسَانِ
ni två - nutid
qayyastumaa
قَيَّستُمَا
ni två - dåtid
tuqayyisaa
تُقَيِّسَا
ni två - subjunktiv
tuqayyisaa
تُقَيِّسَا
ni två - jussiv
de två (m)
yuqayyisaani
يُقَيِّسَانِ
de två (m) - nutid
qayyasaa
قَيَّسَا
de två (m) - dåtid
yuqayyisaa
يُقَيِّسَا
de två (m) - subjunktiv
yuqayyisaa
يُقَيِّسَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tuqayyisaani
تُقَيِّسَانِ
de två (f) - nutid
qayyasataa
قَيَّسَتَا
de två (f) - dåtid
tuqayyisaa
تُقَيِّسَا
de två (f) - subjunktiv
tuqayyisaa
تُقَيِّسَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.