Böjningsformer av verbet 'att sörja'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'aHzanu
أَحزَنُ
jag - nutid
Hazantu
حَزَنتُ
jag - dåtid
'aHzana
أَحزَنَ
jag - subjunktiv
'aHzan
أَحزَن
jag - jussiv
du (m)
taHzanu
تَحزَنُ
du (m) - nutid
Hazanta
حَزَنتَ
du (m) - dåtid
taHzana
تَحزَنَ
du (m) - subjunktiv
taHzan
تَحزَن
du (m) - jussiv
du (f)
taHzaniina
تَحزَنِينَ
du (f) - nutid
Hazanti
حَزَنتِ
du (f) - dåtid
taHzanii
تَحزَنِي
du (f) - subjunktiv
taHzanii
تَحزَنِي
du (f) - jussiv
han
yaHzanu
يَحزَنُ
han - nutid
Hazana
حَزَنَ
han - dåtid
yaHzana
يَحزَنَ
han - subjunktiv
yaHzan
يَحزَن
han - jussiv
hon
taHzanu
تَحزَنُ
hon - nutid
Hazanat
حَزَنَت
hon - dåtid
taHzana
تَحزَنَ
hon - subjunktiv
taHzan
تَحزَن
hon - jussiv
vi
naHzanu
نَحزَنُ
vi - nutid
Hazannaa
حَزَنَّا
vi - dåtid
naHzana
نَحزَنَ
vi - subjunktiv
naHzan
نَحزَن
vi - jussiv
ni (m)
taHzanuuna
تَحزَنُونَ
ni (m) - nutid
Hazantum
حَزَنتُم
ni (m) - dåtid
taHzanuu
تَحزَنُوا
ni (m) - subjunktiv
taHzanuu
تَحزَنُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
taHzanna
تَحزَنَّ
ni (f) - nutid
Hazantunna
حَزَنتُنَّ
ni (f) - dåtid
taHzanna
تَحزَنَّ
ni (f) - subjunktiv
taHzanna
تَحزَنَّ
ni (f) - jussiv
de (m)
yaHzanuuna
يَحزَنُونَ
de (m) - nutid
Hazanuu
حَزَنُوا
de (m) - dåtid
yaHzanuu
يَحزَنُوا
de (m) - subjunktiv
yaHzanuu
يَحزَنُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yaHzanna
يَحزَنَّ
de (f) - nutid
Hazanna
حَزَنَّ
de (f) - dåtid
yaHzanna
يَحزَنَّ
de (f) - subjunktiv
yaHzanna
يَحزَنَّ
de (f) - jussiv
ni två
taHzanaani
تَحزَنَانِ
ni två - nutid
Hazantumaa
حَزَنتُمَا
ni två - dåtid
taHzanaa
تَحزَنَا
ni två - subjunktiv
taHzanaa
تَحزَنَا
ni två - jussiv
de två (m)
yaHzanaani
يَحزَنَانِ
de två (m) - nutid
Hazanaa
حَزَنَا
de två (m) - dåtid
yaHzanaa
يَحزَنَا
de två (m) - subjunktiv
yaHzanaa
يَحزَنَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
taHzanaani
تَحزَنَانِ
de två (f) - nutid
Hazanataa
حَزَنَتَا
de två (f) - dåtid
taHzanaa
تَحزَنَا
de två (f) - subjunktiv
taHzanaa
تَحزَنَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'iHzan
إِحزَن
du (m) - imperativ
du (f)
'iHzanii
إِحزَنِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'iHzanaa
إِحزَنَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'iHzanuu
إِحزَنُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'iHzanna
إِحزَننَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.