Böjningsformer av verbet 'att reflektera, omvända'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'a3kisu
أَعكِسُ
jag - nutid
3akastu
عَكَستُ
jag - dåtid
'a3kisa
أَعكِسَ
jag - subjunktiv
'a3kis
أَعكِس
jag - jussiv
du (m)
ta3kisu
تَعكِسُ
du (m) - nutid
3akasta
عَكَستَ
du (m) - dåtid
ta3kisa
تَعكِسَ
du (m) - subjunktiv
ta3kis
تَعكِس
du (m) - jussiv
du (f)
ta3kisiina
تَعكِسِينَ
du (f) - nutid
3akasti
عَكَستِ
du (f) - dåtid
ta3kisii
تَعكِسِي
du (f) - subjunktiv
ta3kisii
تَعكِسِي
du (f) - jussiv
han
ya3kisu
يَعكِسُ
han - nutid
3akasa
عَكَسَ
han - dåtid
ya3kisa
يَعكِسَ
han - subjunktiv
ya3kis
يَعكِس
han - jussiv
hon
ta3kisu
تَعكِسُ
hon - nutid
3akasat
عَكَسَت
hon - dåtid
ta3kisa
تَعكِسَ
hon - subjunktiv
ta3kis
تَعكِس
hon - jussiv
vi
na3kisu
نَعكِسُ
vi - nutid
3akasnaa
عَكَسنَا
vi - dåtid
na3kisa
نَعكِسَ
vi - subjunktiv
na3kis
نَعكِس
vi - jussiv
ni (m)
ta3kisuuna
تَعكِسُونَ
ni (m) - nutid
3akastum
عَكَستُم
ni (m) - dåtid
ta3kisuu
تَعكِسُوا
ni (m) - subjunktiv
ta3kisuu
تَعكِسُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
ta3kisna
تَعكِسنَ
ni (f) - nutid
3akastunna
عَكَستُنَّ
ni (f) - dåtid
ta3kisna
تَعكِسنَ
ni (f) - subjunktiv
ta3kisna
تَعكِسنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
ya3kisuuna
يَعكِسُونَ
de (m) - nutid
3akasuu
عَكَسُوا
de (m) - dåtid
ya3kisuu
يَعكِسُوا
de (m) - subjunktiv
ya3kisuu
يَعكِسُوا
de (m) - jussiv
de (f)
ya3kisna
يَعكِسنَ
de (f) - nutid
3akasna
عَكَسنَ
de (f) - dåtid
ya3kisna
يَعكِسنَ
de (f) - subjunktiv
ya3kisna
يَعكِسنَ
de (f) - jussiv
ni två
ta3kisaani
تَعكِسَانِ
ni två - nutid
3akastumaa
عَكَستُمَا
ni två - dåtid
ta3kisaa
تَعكِسَا
ni två - subjunktiv
ta3kisaa
تَعكِسَا
ni två - jussiv
de två (m)
ya3kisaani
يَعكِسَانِ
de två (m) - nutid
3akasaa
عَكَسَا
de två (m) - dåtid
ya3kisaa
يَعكِسَا
de två (m) - subjunktiv
ya3kisaa
يَعكِسَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
ta3kisaani
تَعكِسَانِ
de två (f) - nutid
3akasataa
عَكَسَتَا
de två (f) - dåtid
ta3kisaa
تَعكِسَا
de två (f) - subjunktiv
ta3kisaa
تَعكِسَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'i3kis
إِعكِس
du (m) - imperativ
du (f)
'i3kisii
إِعكِسِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'i3kisaa
إِعكِسَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'i3kisuu
إِعكِسُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'i3kisna
إِعكِسنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.