Böjningsformer av verbet 'att fotografera'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'uSawwiru
أُصَوِّرُ
jag - nutid
Sawwartu
صَوَّرتُ
jag - dåtid
'uSawwir
أُصَوِّر
jag - subjunktiv
'uSawwir
أُصَوِّر
jag - jussiv
du (m)
tuSawwiru
تُصَوِّرُ
du (m) - nutid
Sawwarta
صَوَّرتَ
du (m) - dåtid
tuSawwir
تُصَوِّر
du (m) - subjunktiv
tuSawwir
تُصَوِّر
du (m) - jussiv
du (f)
tuSawwiriina
تُصَوِّرِينَ
du (f) - nutid
Sawwarti
صَوَّرتِ
du (f) - dåtid
tuSawwirii
تُصَوِّرِي
du (f) - subjunktiv
tuSawwirii
تُصَوِّرِي
du (f) - jussiv
han
yuSawwiru
يُصَوِّرُ
han - nutid
Sawwara
صَوَّرَ
han - dåtid
yuSawwir
يُصَوِّر
han - subjunktiv
yuSawwir
يُصَوِّر
han - jussiv
hon
tuSawwiru
تُصَوِّرُ
hon - nutid
Sawwarat
صَوَّرَت
hon - dåtid
tuSawwir
تُصَوِّر
hon - subjunktiv
tuSawwir
تُصَوِّر
hon - jussiv
vi
nuSawwiru
نُصَوِّرُ
vi - nutid
Sawwarnaa
صَوَّرنَا
vi - dåtid
nuSawwir
نُصَوِّر
vi - subjunktiv
nuSawwir
نُصَوِّر
vi - jussiv
ni (m)
tuSawwiruuna
تُصَوِّرُونَ
ni (m) - nutid
Sawwartum
صَوَّرتُم
ni (m) - dåtid
tuSawwiruu
تُصَوِّرُوا
ni (m) - subjunktiv
tuSawwiruu
تُصَوِّرُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tuSawwirna
تُصَوِّرنَ
ni (f) - nutid
Sawwartunna
صَوَّرتُنَّ
ni (f) - dåtid
tuSawwirna
تُصَوِّرنَ
ni (f) - subjunktiv
tuSawwirna
تُصَوِّرنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yuSawwiruuna
يُصَوِّرُونَ
de (m) - nutid
Sawwaruu
صَوَّرُوا
de (m) - dåtid
yuSawwiruu
يُصَوِّرُوا
de (m) - subjunktiv
yuSawwiruu
يُصَوِّرُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yuSawwirna
يُصَوِّرنَ
de (f) - nutid
Sawwarna
صَوَّرنَ
de (f) - dåtid
yuSawwirna
يُصَوِّرنَ
de (f) - subjunktiv
yuSawwirna
يُصَوِّرنَ
de (f) - jussiv
ni två
tuSawwiraani
تُصَوِّرَانِ
ni två - nutid
Sawwartumaa
صَوَّرتُمَا
ni två - dåtid
tuSawwiraa
تُصَوِّرَا
ni två - subjunktiv
tuSawwiraa
تُصَوِّرَا
ni två - jussiv
de två (m)
yuSawwiraani
يُصَوِّرَانِ
de två (m) - nutid
Sawwaraa
صَوَّرَا
de två (m) - dåtid
yuSawwiraa
يُصَوِّرَا
de två (m) - subjunktiv
yuSawwiraa
يُصَوِّرَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tuSawwiraani
تُصَوِّرَانِ
de två (f) - nutid
Sawwarataa
صَوَّرَتَا
de två (f) - dåtid
tuSawwiraa
تُصَوِّرَا
de två (f) - subjunktiv
tuSawwiraa
تُصَوِّرَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.