Böjningsformer av verbet 'att möblera'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ufarrishu
أُفَرِّشُ
jag - nutid
farrashtu
فَرَّشتُ
jag - dåtid
'ufarrish
أُفَرِّش
jag - subjunktiv
'ufarrish
أُفَرِّش
jag - jussiv
du (m)
tufarrishu
تُفَرِّشُ
du (m) - nutid
farrashta
فَرَّشتَ
du (m) - dåtid
tufarrish
تُفَرِّش
du (m) - subjunktiv
tufarrish
تُفَرِّش
du (m) - jussiv
du (f)
tufarrishiina
تُفَرِّشِينَ
du (f) - nutid
farrashti
فَرَّشتِ
du (f) - dåtid
tufarrishii
تُفَرِّشِي
du (f) - subjunktiv
tufarrishii
تُفَرِّشِي
du (f) - jussiv
han
yufarrishu
يُفَرِّشُ
han - nutid
farrasha
فَرَّشَ
han - dåtid
yufarrish
يُفَرِّش
han - subjunktiv
yufarrish
يُفَرِّش
han - jussiv
hon
tufarrishu
تُفَرِّشُ
hon - nutid
farrashat
فَرَّشَت
hon - dåtid
tufarrish
تُفَرِّش
hon - subjunktiv
tufarrish
تُفَرِّش
hon - jussiv
vi
nufarrishu
نُفَرِّشُ
vi - nutid
farrashnaa
فَرَّشنَا
vi - dåtid
nufarrish
نُفَرِّش
vi - subjunktiv
nufarrish
نُفَرِّش
vi - jussiv
ni (m)
tufarrishuuna
تُفَرِّشُونَ
ni (m) - nutid
farrashtum
فَرَّشتُم
ni (m) - dåtid
tufarrishuu
تُفَرِّشُوا
ni (m) - subjunktiv
tufarrishuu
تُفَرِّشُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tufarrishna
تُفَرِّشنَ
ni (f) - nutid
farrashtunna
فَرَّشتُنَّ
ni (f) - dåtid
tufarrishna
تُفَرِّشنَ
ni (f) - subjunktiv
tufarrishna
تُفَرِّشنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yufarrishuuna
يُفَرِّشُونَ
de (m) - nutid
farrashuu
فَرَّشُوا
de (m) - dåtid
yufarrishuu
يُفَرِّشُوا
de (m) - subjunktiv
yufarrishuu
يُفَرِّشُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yufarrishna
يُفَرِّشنَ
de (f) - nutid
farrashna
فَرَّشنَ
de (f) - dåtid
yufarrishna
يُفَرِّشنَ
de (f) - subjunktiv
yufarrishna
يُفَرِّشنَ
de (f) - jussiv
ni två
tufarrishaani
تُفَرِّشَانِ
ni två - nutid
farrashtumaa
فَرَّشتُمَا
ni två - dåtid
tufarrishaa
تُفَرِّشَا
ni två - subjunktiv
tufarrishaa
تُفَرِّشَا
ni två - jussiv
de två (m)
yufarrishaani
يُفَرِّشَانِ
de två (m) - nutid
farrashaa
فَرَّشَا
de två (m) - dåtid
yufarrishaa
يُفَرِّشَا
de två (m) - subjunktiv
yufarrishaa
يُفَرِّشَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tufarrishaani
تُفَرِّشَانِ
de två (f) - nutid
farrashataa
فَرَّشَتَا
de två (f) - dåtid
tufarrishaa
تُفَرِّشَا
de två (f) - subjunktiv
tufarrishaa
تُفَرِّشَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.