Böjningsformer av verbet 'att ursäkta'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'a3tadhiru
أَعتَذِرُ
jag - nutid
'i3tadhartu
إِعتَذَرتُ
jag - dåtid
'a3tadhir
أَعتَذِر
jag - subjunktiv
'a3tadhir
أَعتَذِر
jag - jussiv
du (m)
ta3tadhiru
تَعتَذِرُ
du (m) - nutid
'i3tadharta
إِعتَذَرتَ
du (m) - dåtid
ta3tadhir
تَعتَذِر
du (m) - subjunktiv
ta3tadhir
تَعتَذِر
du (m) - jussiv
du (f)
ta3tadhiriina
تَعتَذِرِينَ
du (f) - nutid
'i3tadharti
إِعتَذَرتِ
du (f) - dåtid
ta3tadhirii
تَعتَذِرِي
du (f) - subjunktiv
ta3tadhirii
تَعتَذِرِي
du (f) - jussiv
han
ya3tadhiru
يَعتَذِرُ
han - nutid
'i3tadhara
إِعتَذَرَ
han - dåtid
ya3tadhir
يَعتَذِر
han - subjunktiv
ya3tadhir
يَعتَذِر
han - jussiv
hon
ta3tadhiru
تَعتَذِرُ
hon - nutid
'i3tadharat
إِعتَذَرَت
hon - dåtid
ta3tadhir
تَعتَذِر
hon - subjunktiv
ta3tadhir
تَعتَذِر
hon - jussiv
vi
na3tadhiru
نَعتَذِرُ
vi - nutid
'i3tadharnaa
إِعتَذَرنَا
vi - dåtid
na3tadhir
نَعتَذِر
vi - subjunktiv
na3tadhir
نَعتَذِر
vi - jussiv
ni (m)
ta3tadhiruuna
تَعتَذِرُونَ
ni (m) - nutid
'i3tadhartum
إِعتَذَرتُم
ni (m) - dåtid
ta3tadhiruu
تَعتَذِرُوا
ni (m) - subjunktiv
ta3tadhiruu
تَعتَذِرُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
ta3tadhirna
تَعتَذِرنَ
ni (f) - nutid
'i3tadhartunna
إِعتَذَرتُنَّ
ni (f) - dåtid
ta3tadhirna
تَعتَذِرنَ
ni (f) - subjunktiv
ta3tadhirna
تَعتَذِرنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
ya3tadhiruuna
يَعتَذِرُونَ
de (m) - nutid
'i3tadharuu
إِعتَذَرُوا
de (m) - dåtid
ya3tadhiruu
يَعتَذِرُوا
de (m) - subjunktiv
ya3tadhiruu
يَعتَذِرُوا
de (m) - jussiv
de (f)
ya3tadhirna
يَعتَذِرنَ
de (f) - nutid
'i3tadharna
إِعتَذَرنَ
de (f) - dåtid
ya3tadhirna
يَعتَذِرنَ
de (f) - subjunktiv
ya3tadhirna
يَعتَذِرنَ
de (f) - jussiv
ni två
ta3tadhiraani
تَعتَذِرَانِ
ni två - nutid
'i3tadhartumaa
إِعتَذَرتُمَا
ni två - dåtid
ta3tadhiraa
تَعتَذِرَا
ni två - subjunktiv
ta3tadhiraa
تَعتَذِرَا
ni två - jussiv
de två (m)
ya3tadhiraani
يَعتَذِرَانِ
de två (m) - nutid
'i3tadharaa
إِعتَذَرَا
de två (m) - dåtid
ya3tadhiraa
يَعتَذِرَا
de två (m) - subjunktiv
ya3tadhiraa
يَعتَذِرَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
ta3tadhiraani
تَعتَذِرَانِ
de två (f) - nutid
'i3tadharataa
إِعتَذَرَتَا
de två (f) - dåtid
ta3tadhiraa
تَعتَذِرَا
de två (f) - subjunktiv
ta3tadhiraa
تَعتَذِرَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.