Böjningsformer av verbet 'att vilja'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'arghabu
أَرغَبُ
jag - nutid
raghibtu
رَغِبتُ
jag - dåtid
'arghaba
أَرغَبَ
jag - subjunktiv
'arghab
أَرغَب
jag - jussiv
du (m)
targhabu
تَرغَبُ
du (m) - nutid
raghibta
رَغِبتَ
du (m) - dåtid
targhaba
تَرغَبَ
du (m) - subjunktiv
targhab
تَرغَب
du (m) - jussiv
du (f)
targhabiina
تَرغَبِينَ
du (f) - nutid
raghibti
رَغِبتِ
du (f) - dåtid
targhabii
تَرغَبِي
du (f) - subjunktiv
targhabii
تَرغَبِي
du (f) - jussiv
han
yarghabu
يَرغَبُ
han - nutid
raghiba
رَغِبَ
han - dåtid
yarghaba
يَرغَبَ
han - subjunktiv
yarghab
يَرغَب
han - jussiv
hon
targhabu
تَرغَبُ
hon - nutid
raghibat
رَغِبَت
hon - dåtid
targhaba
تَرغَبَ
hon - subjunktiv
targhab
تَرغَب
hon - jussiv
vi
narghabu
نَرغَبُ
vi - nutid
raghibnaa
رَغِبنَا
vi - dåtid
narghaba
نَرغَبَ
vi - subjunktiv
narghab
نَرغَب
vi - jussiv
ni (m)
targhabuuna
تَرغَبُونَ
ni (m) - nutid
raghibtum
رَغِبتُم
ni (m) - dåtid
targhabuu
تَرغَبُوا
ni (m) - subjunktiv
targhabuu
تَرغَبُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
targhabna
تَرغَبنَ
ni (f) - nutid
raghibtunna
رَغِبتُنَّ
ni (f) - dåtid
targhabna
تَرغَبنَ
ni (f) - subjunktiv
targhabna
تَرغَبنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yarghabuuna
يَرغَبُونَ
de (m) - nutid
raghibuu
رَغِبُوا
de (m) - dåtid
yarghabuu
يَرغَبُوا
de (m) - subjunktiv
yarghabuu
يَرغَبُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yarghabna
يَرغَبنَ
de (f) - nutid
raghibna
رَغِبنَ
de (f) - dåtid
yarghabna
يَرغَبنَ
de (f) - subjunktiv
yarghabna
يَرغَبنَ
de (f) - jussiv
ni två
targhabaani
تَرغَبَانِ
ni två - nutid
raghibtumaa
رَغِبتُمَا
ni två - dåtid
targhabaa
تَرغَبَا
ni två - subjunktiv
targhabaa
تَرغَبَا
ni två - jussiv
de två (m)
yarghabaani
يَرغَبَانِ
de två (m) - nutid
raghibaa
رَغِبَا
de två (m) - dåtid
yarghabaa
يَرغَبَا
de två (m) - subjunktiv
yarghabaa
يَرغَبَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
targhabaani
تَرغَبَانِ
de två (f) - nutid
raghibataa
رَغِبَتَا
de två (f) - dåtid
targhabaa
تَرغَبَا
de två (f) - subjunktiv
targhabaa
تَرغَبَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'irghab
إِرغَب
du (m) - imperativ
du (f)
'irghabii
إِرغَبِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'irghabaa
إِرغَبَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'irghabuu
إِرغَبُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'irghabna
إِرغَبنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.