Böjningsformer av verbet 'att dekorera, utsmycka'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'uzayyinu
أُزَيِّنُ
jag - nutid
zayyantu
زَيَّنتُ
jag - dåtid
'uzayyin
أُزَيِّن
jag - subjunktiv
'uzayyin
أُزَيِّن
jag - jussiv
du (m)
tuzayyinu
تُزَيِّنُ
du (m) - nutid
zayyanta
زَيَّنتَ
du (m) - dåtid
tuzayyin
تُزَيِّن
du (m) - subjunktiv
tuzayyin
تُزَيِّن
du (m) - jussiv
du (f)
tuzayyiniina
تُزَيِّنِينَ
du (f) - nutid
zayyanti
زَيَّنتِ
du (f) - dåtid
tuzayyinii
تُزَيِّنِي
du (f) - subjunktiv
tuzayyinii
تُزَيِّنِي
du (f) - jussiv
han
yuzayyinu
يُزَيِّنُ
han - nutid
zayyana
زَيَّنَ
han - dåtid
yuzayyin
يُزَيِّن
han - subjunktiv
yuzayyin
يُزَيِّن
han - jussiv
hon
tuzayyinu
تُزَيِّنُ
hon - nutid
zayyanat
زَيَّنَت
hon - dåtid
tuzayyin
تُزَيِّن
hon - subjunktiv
tuzayyin
تُزَيِّن
hon - jussiv
vi
nuzayyinu
نُزَيِّنُ
vi - nutid
zayyannaa
زَيَّنَّا
vi - dåtid
nuzayyin
نُزَيِّن
vi - subjunktiv
nuzayyin
نُزَيِّن
vi - jussiv
ni (m)
tuzayyinuuna
تُزَيِّنُونَ
ni (m) - nutid
zayyantum
زَيَّنتُم
ni (m) - dåtid
tuzayyinuu
تُزَيِّنُوا
ni (m) - subjunktiv
tuzayyinuu
تُزَيِّنُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tuzayyinna
تُزَيِّنَّ
ni (f) - nutid
zayyantunna
زَيَّنتُنَّ
ni (f) - dåtid
tuzayyinna
تُزَيِّنَّ
ni (f) - subjunktiv
tuzayyinna
تُزَيِّنَّ
ni (f) - jussiv
de (m)
yuzayyinuuna
يُزَيِّنُونَ
de (m) - nutid
zayyanuu
زَيَّنُوا
de (m) - dåtid
yuzayyinuu
يُزَيِّنُوا
de (m) - subjunktiv
yuzayyinuu
يُزَيِّنُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yuzayyinna
يُزَيِّنَّ
de (f) - nutid
zayyanna
زَيَّنَّ
de (f) - dåtid
yuzayyinna
يُزَيِّنَّ
de (f) - subjunktiv
yuzayyinna
يُزَيِّنَّ
de (f) - jussiv
ni två
tuzayyinaani
تُزَيِّنَانِ
ni två - nutid
zayyantumaa
زَيَّنتُمَا
ni två - dåtid
tuzayyinaa
تُزَيِّنَا
ni två - subjunktiv
tuzayyinaa
تُزَيِّنَا
ni två - jussiv
de två (m)
yuzayyinaani
يُزَيِّنَانِ
de två (m) - nutid
zayyanaa
زَيَّنَا
de två (m) - dåtid
yuzayyinaa
يُزَيِّنَا
de två (m) - subjunktiv
yuzayyinaa
يُزَيِّنَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tuzayyinaani
تُزَيِّنَانِ
de två (f) - nutid
zayyanataa
زَيَّنَتَا
de två (f) - dåtid
tuzayyinaa
تُزَيِّنَا
de två (f) - subjunktiv
tuzayyinaa
تُزَيِّنَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.