Böjningsformer av verbet 'att krydda'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'utabbilu
أُتَبِّلُ
jag - nutid
tabbaltu
تَبَّلتُ
jag - dåtid
'utabbil
أُتَبِّل
jag - subjunktiv
'utabbil
أُتَبِّل
jag - jussiv
du (m)
tutabbilu
تُتَبِّلُ
du (m) - nutid
tabbalta
تَبَّلتَ
du (m) - dåtid
tutabbil
تُتَبِّل
du (m) - subjunktiv
tutabbil
تُتَبِّل
du (m) - jussiv
du (f)
tutabbiliina
تُتَبِّلِينَ
du (f) - nutid
tabbalti
تَبَّلتِ
du (f) - dåtid
tutabbilii
تُتَبِّلِي
du (f) - subjunktiv
tutabbilii
تُتَبِّلِي
du (f) - jussiv
han
yutabbilu
يُتَبِّلُ
han - nutid
tabbala
تَبَّلَ
han - dåtid
yutabbil
يُتَبِّل
han - subjunktiv
yutabbil
يُتَبِّل
han - jussiv
hon
tutabbilu
تُتَبِّلُ
hon - nutid
tabbalat
تَبَّلَت
hon - dåtid
tutabbil
تُتَبِّل
hon - subjunktiv
tutabbil
تُتَبِّل
hon - jussiv
vi
nutabbilu
نُتَبِّلُ
vi - nutid
tabbalnaa
تَبَّلنَا
vi - dåtid
nutabbil
نُتَبِّل
vi - subjunktiv
nutabbil
نُتَبِّل
vi - jussiv
ni (m)
tutabbiluuna
تُتَبِّلُونَ
ni (m) - nutid
tabbaltum
تَبَّلتُم
ni (m) - dåtid
tutabbiluu
تُتَبِّلُوا
ni (m) - subjunktiv
tutabbiluu
تُتَبِّلُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tutabbilna
تُتَبِّلنَ
ni (f) - nutid
tabbaltunna
تَبَّلتُنَّ
ni (f) - dåtid
tutabbilna
تُتَبِّلنَ
ni (f) - subjunktiv
tutabbilna
تُتَبِّلنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yutabbiluuna
يُتَبِّلُونَ
de (m) - nutid
tabbaluu
تَبَّلُوا
de (m) - dåtid
yutabbiluu
يُتَبِّلُوا
de (m) - subjunktiv
yutabbiluu
يُتَبِّلُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yutabbilna
يُتَبِّلنَ
de (f) - nutid
tabbalna
تَبَّلنَ
de (f) - dåtid
yutabbilna
يُتَبِّلنَ
de (f) - subjunktiv
yutabbilna
يُتَبِّلنَ
de (f) - jussiv
ni två
tutabbilaani
تُتَبِّلَانِ
ni två - nutid
tabbaltumaa
تَبَّلتُمَا
ni två - dåtid
tutabbilaa
تُتَبِّلَا
ni två - subjunktiv
tutabbilaa
تُتَبِّلَا
ni två - jussiv
de två (m)
yutabbilaani
يُتَبِّلَانِ
de två (m) - nutid
tabbalaa
تَبَّلَا
de två (m) - dåtid
yutabbilaa
يُتَبِّلَا
de två (m) - subjunktiv
yutabbilaa
يُتَبِّلَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tutabbilaani
تُتَبِّلَانِ
de två (f) - nutid
tabbalataa
تَبَّلَتَا
de två (f) - dåtid
tutabbilaa
تُتَبِّلَا
de två (f) - subjunktiv
tutabbilaa
تُتَبِّلَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.