Böjningsformer av verbet 'att mosa, mala'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ahrisu
أَهرِسُ
jag - nutid
harastu
هَرَستُ
jag - dåtid
'ahrisa
أَهرِسَ
jag - subjunktiv
'ahris
أَهرِس
jag - jussiv
du (m)
tahrisu
تَهرِسُ
du (m) - nutid
harasta
هَرَستَ
du (m) - dåtid
tahrisa
تَهرِسَ
du (m) - subjunktiv
tahris
تَهرِس
du (m) - jussiv
du (f)
tahrisiina
تَهرِسِينَ
du (f) - nutid
harasti
هَرَستِ
du (f) - dåtid
tahrisii
تَهرِسِي
du (f) - subjunktiv
tahrisii
تَهرِسِي
du (f) - jussiv
han
yahrisu
يَهرِسُ
han - nutid
harasa
هَرَسَ
han - dåtid
yahrisa
يَهرِسَ
han - subjunktiv
yahris
يَهرِس
han - jussiv
hon
tahrisu
تَهرِسُ
hon - nutid
harasat
هَرَسَت
hon - dåtid
tahrisa
تَهرِسَ
hon - subjunktiv
tahris
تَهرِس
hon - jussiv
vi
nahrisu
نَهرِسُ
vi - nutid
harasnaa
هَرَسنَا
vi - dåtid
nahrisa
نَهرِسَ
vi - subjunktiv
nahris
نَهرِس
vi - jussiv
ni (m)
tahrisuuna
تَهرِسُونَ
ni (m) - nutid
harastum
هَرَستُم
ni (m) - dåtid
tahrisuu
تَهرِسُوا
ni (m) - subjunktiv
tahrisuu
تَهرِسُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tahrisna
تَهرِسنَ
ni (f) - nutid
harastunna
هَرَستُنَّ
ni (f) - dåtid
tahrisna
تَهرِسنَ
ni (f) - subjunktiv
tahrisna
تَهرِسنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yahrisuuna
يَهرِسُونَ
de (m) - nutid
harasuu
هَرَسُوا
de (m) - dåtid
yahrisuu
يَهرِسُوا
de (m) - subjunktiv
yahrisuu
يَهرِسُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yahrisna
يَهرِسنَ
de (f) - nutid
harasna
هَرَسنَ
de (f) - dåtid
yahrisna
يَهرِسنَ
de (f) - subjunktiv
yahrisna
يَهرِسنَ
de (f) - jussiv
ni två
tahrisaani
تَهرِسَانِ
ni två - nutid
harastumaa
هَرَستُمَا
ni två - dåtid
tahrisaa
تَهرِسَا
ni två - subjunktiv
tahrisaa
تَهرِسَا
ni två - jussiv
de två (m)
yahrisaani
يَهرِسَانِ
de två (m) - nutid
harasaa
هَرَسَا
de två (m) - dåtid
yahrisaa
يَهرِسَا
de två (m) - subjunktiv
yahrisaa
يَهرِسَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tahrisaani
تَهرِسَانِ
de två (f) - nutid
harasataa
هَرَسَتَا
de två (f) - dåtid
tahrisaa
تَهرِسَا
de två (f) - subjunktiv
tahrisaa
تَهرِسَا
de två (f) - jussiv

Imperativ

du (m)
'ihris
إِهرِس
du (m) - imperativ
du (f)
'ihrisii
إِهرِسِي
du (f) - imperativ
du (dual)
'ihrisaa
إِهرِسَا
du (dual) - imperativ
ni (m)
'ihrisuu
إِهرِسُوا
ni (m) - imperativ
ni (f)
'ihrisna
إِهرِسنَ
ni (f) - imperativ

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.