Böjningsformer av verbet 'att jaga bort, tränga undan'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'usharridu
أُشَرِّدُ
jag - nutid
sharradtu
شَرَّدتُ
jag - dåtid
'usharrid
أُشَرِّد
jag - subjunktiv
'usharrid
أُشَرِّد
jag - jussiv
du (m)
tusharridu
تُشَرِّدُ
du (m) - nutid
sharradta
شَرَّدتَ
du (m) - dåtid
tusharrid
تُشَرِّد
du (m) - subjunktiv
tusharrid
تُشَرِّد
du (m) - jussiv
du (f)
tusharridiina
تُشَرِّدِينَ
du (f) - nutid
sharradti
شَرَّدتِ
du (f) - dåtid
tusharridii
تُشَرِّدِي
du (f) - subjunktiv
tusharridii
تُشَرِّدِي
du (f) - jussiv
han
yusharridu
يُشَرِّدُ
han - nutid
sharrada
شَرَّدَ
han - dåtid
yusharrid
يُشَرِّد
han - subjunktiv
yusharrid
يُشَرِّد
han - jussiv
hon
tusharridu
تُشَرِّدُ
hon - nutid
sharradat
شَرَّدَت
hon - dåtid
tusharrid
تُشَرِّد
hon - subjunktiv
tusharrid
تُشَرِّد
hon - jussiv
vi
nusharridu
نُشَرِّدُ
vi - nutid
sharradnaa
شَرَّدنَا
vi - dåtid
nusharrid
نُشَرِّد
vi - subjunktiv
nusharrid
نُشَرِّد
vi - jussiv
ni (m)
tusharriduuna
تُشَرِّدُونَ
ni (m) - nutid
sharradtum
شَرَّدتُم
ni (m) - dåtid
tusharriduu
تُشَرِّدُوا
ni (m) - subjunktiv
tusharriduu
تُشَرِّدُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tusharridna
تُشَرِّدنَ
ni (f) - nutid
sharradtunna
شَرَّدتُنَّ
ni (f) - dåtid
tusharridna
تُشَرِّدنَ
ni (f) - subjunktiv
tusharridna
تُشَرِّدنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yusharriduuna
يُشَرِّدُونَ
de (m) - nutid
sharraduu
شَرَّدُوا
de (m) - dåtid
yusharriduu
يُشَرِّدُوا
de (m) - subjunktiv
yusharriduu
يُشَرِّدُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yusharridna
يُشَرِّدنَ
de (f) - nutid
sharradna
شَرَّدنَ
de (f) - dåtid
yusharridna
يُشَرِّدنَ
de (f) - subjunktiv
yusharridna
يُشَرِّدنَ
de (f) - jussiv
ni två
tusharridaani
تُشَرِّدَانِ
ni två - nutid
sharradtumaa
شَرَّدتُمَا
ni två - dåtid
tusharridaa
تُشَرِّدَا
ni två - subjunktiv
tusharridaa
تُشَرِّدَا
ni två - jussiv
de två (m)
yusharridaani
يُشَرِّدَانِ
de två (m) - nutid
sharradaa
شَرَّدَا
de två (m) - dåtid
yusharridaa
يُشَرِّدَا
de två (m) - subjunktiv
yusharridaa
يُشَرِّدَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tusharridaani
تُشَرِّدَانِ
de två (f) - nutid
sharradataa
شَرَّدَتَا
de två (f) - dåtid
tusharridaa
تُشَرِّدَا
de två (f) - subjunktiv
tusharridaa
تُشَرِّدَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.