Böjningsformer av verbet 'att sammanfatta'


nutid
dåtid
subjunktiv
jussiv
jag
'ulakhkhiSu
أُلَخِّصُ
jag - nutid
lakhkhaStu
لَخَّصتُ
jag - dåtid
'ulakhkhiS
أُلَخِّص
jag - subjunktiv
'ulakhkhiS
أُلَخِّص
jag - jussiv
du (m)
tulakhkhiSu
تُلَخِّصُ
du (m) - nutid
lakhkhaSta
لَخَّصتَ
du (m) - dåtid
tulakhkhiS
تُلَخِّص
du (m) - subjunktiv
tulakhkhiS
تُلَخِّص
du (m) - jussiv
du (f)
tulakhkhiSiina
تُلَخِّصِينَ
du (f) - nutid
lakhkhaSti
لَخَّصتِ
du (f) - dåtid
tulakhkhiSii
تُلَخِّصِي
du (f) - subjunktiv
tulakhkhiSii
تُلَخِّصِي
du (f) - jussiv
han
yulakhkhiSu
يُلَخِّصُ
han - nutid
lakhkhaSa
لَخَّصَ
han - dåtid
yulakhkhiS
يُلَخِّص
han - subjunktiv
yulakhkhiS
يُلَخِّص
han - jussiv
hon
tulakhkhiSu
تُلَخِّصُ
hon - nutid
lakhkhaSat
لَخَّصَت
hon - dåtid
tulakhkhiS
تُلَخِّص
hon - subjunktiv
tulakhkhiS
تُلَخِّص
hon - jussiv
vi
nulakhkhiSu
نُلَخِّصُ
vi - nutid
lakhkhaSnaa
لَخَّصنَا
vi - dåtid
nulakhkhiS
نُلَخِّص
vi - subjunktiv
nulakhkhiS
نُلَخِّص
vi - jussiv
ni (m)
tulakhkhiSuuna
تُلَخِّصُونَ
ni (m) - nutid
lakhkhaStum
لَخَّصتُم
ni (m) - dåtid
tulakhkhiSuu
تُلَخِّصُوا
ni (m) - subjunktiv
tulakhkhiSuu
تُلَخِّصُوا
ni (m) - jussiv
ni (f)
tulakhkhiSna
تُلَخِّصنَ
ni (f) - nutid
lakhkhaStunna
لَخَّصتُنَّ
ni (f) - dåtid
tulakhkhiSna
تُلَخِّصنَ
ni (f) - subjunktiv
tulakhkhiSna
تُلَخِّصنَ
ni (f) - jussiv
de (m)
yulakhkhiSuuna
يُلَخِّصُونَ
de (m) - nutid
lakhkhaSuu
لَخَّصُوا
de (m) - dåtid
yulakhkhiSuu
يُلَخِّصُوا
de (m) - subjunktiv
yulakhkhiSuu
يُلَخِّصُوا
de (m) - jussiv
de (f)
yulakhkhiSna
يُلَخِّصنَ
de (f) - nutid
lakhkhaSna
لَخَّصنَ
de (f) - dåtid
yulakhkhiSna
يُلَخِّصنَ
de (f) - subjunktiv
yulakhkhiSna
يُلَخِّصنَ
de (f) - jussiv
ni två
tulakhkhiSaani
تُلَخِّصَانِ
ni två - nutid
lakhkhaStumaa
لَخَّصتُمَا
ni två - dåtid
tulakhkhiSaa
تُلَخِّصَا
ni två - subjunktiv
tulakhkhiSaa
تُلَخِّصَا
ni två - jussiv
de två (m)
yulakhkhiSaani
يُلَخِّصَانِ
de två (m) - nutid
lakhkhaSaa
لَخَّصَا
de två (m) - dåtid
yulakhkhiSaa
يُلَخِّصَا
de två (m) - subjunktiv
yulakhkhiSaa
يُلَخِّصَا
de två (m) - jussiv
de två (f)
tulakhkhiSaani
تُلَخِّصَانِ
de två (f) - nutid
lakhkhaSataa
لَخَّصَتَا
de två (f) - dåtid
tulakhkhiSaa
تُلَخِّصَا
de två (f) - subjunktiv
tulakhkhiSaa
تُلَخِّصَا
de två (f) - jussiv

Verb i dåtid böjs genom att slutet ändras.

Verb i nutid böjs genom att både början och slutet av ordet ändras.

Den vanligaste nutidsformen är imperfekt indikativ, den kallas jag bara nutid i tabellen ovan.

Subjunktiv (som även kallas imperfekt subjunkiv) används efter subjunktivpartiklarna att och kommer inte att.

Jussiv (som även kallas imperfekt jussiv) används bland annat efter partikeln lam för att negera dåtid.

Imperativ används vid uppmaningar.