fårkött

Den arabiska frasen fårkött uttalas laHmu kharuufin och skrivs ﻟَﺤﻢُ ﺧَﺮُﻭﻑٍ

De arabiska orden i fårkött

Nedan ser du detaljerad information om varje ord i den arabiska frasen fårkött. Du ser ordets svenska översättning, ordets stavning och uttal samt ordets grammatik (böjning, numerus, genus osv) i frasen. Du får också en länk till ännu mer information om ordet.

kött

ﻟَﺤﻢُ
Uttal: laHmu
Svensk versättning (av ordets grundform): kött
Ordklass: substantiv
kasus: nominativ
bestämdhet: bestämd form (början av en idafa-konstruktion)
genus: maskulinum

Grundformen av kött

ﻟَﺤﻢ
laHm
(singular, obestämd form, utan kasus)

får

ﺧَﺮُﻭﻑٍ
Uttal: kharuufin
Svensk versättning (av ordets grundform): får
Ordklass: substantiv
kasus: genitiv
bestämdhet: obestämd form
genus: maskulinum
Ordet är i genitiv eftersom det är ägaren i en idafa-konstruktion

Grundformen av får

ﺧَﺮُﻭﻑ
kharuuf
(singular, obestämd form, utan kasus)

Typ av fras: Idafa-konstruktioner

En idafa-konstruktion används för att uttrycka genitiv (ägande) på arabiska.

Kategori: mat